önerilen içerik
En iyi mimarlar

Biyografi ve Zaha Hadid’in eserlerinin tanıtımı

Zaha Hadid

Zaha Hadid, Yapısöküm tarzında önde gelen bir Iraklı-İngiliz mimardı. Çalışmalarının çoğu, inşaat, jeoloji ve çevredeki manzaraların bir karışımını yansıtıyor.

Çalışmaları ve tasarımları, neo-Öklid geometrisini takip ederken hareket ve akışla mekanda yeni bir düzen yaratıyor. Zaha Hadid’in mimarisi, ileri modernizm ile dijital çağ arasında bir köprü kurma girişimi olarak görülebilir.

Eğrilerin Kraliçesi olarak bilinen Zaha Hadid
Eğrilerin Kraliçesi olarak bilinen Zaha Hadid

Zaha Hadid, heykelden ilham aldığı Figüratif tasarımlarıyla Batı’da söyleyecek sözü olan Doğulu bir mimar olarak ünlenmeyi başardı.

Zaha Hadid, 11 Nisan 2015’te (31 Mart 2016) ABD’nin Miami kentinde kalp krizi geçirerek öldü.

2016 yılında Belçika’daki Antwerp projesinin tamamlanmasının ardından, şehir yetkilileri bu binanın önündeki meydana tasarımının adını Zaha Hadid Meydanı koydu. Kariyeri boyunca 44 ülkede yaklaşık 950 proje hayata geçirdi. Hafızalardan kolayca silinen diğer mimari tasarımların aksine, Hadid’in tasarımları internette sıklıkla aranıyor.

İlgili Makaleler: Grafik tasarım nedir? Grafik tasarımcı becerileri

Dünyanın dört bir yanından kendi tarzını bulmak isteyen birçok genç tasarımcı, Hadid’in tasarımlarını hayranlıkla takip ediyor. Hayatının son yıllarında Zaha Hadid, Manhattan’daki High Line Park’a bakan lüks bir apartman kompleksi tasarlamayı da içeren yeni bir meydan okumaya girişti.

Hayatının son yıllarında Zaha Hadid
Hayatının son yıllarında Zaha Hadid

biyografi, günlük

Zaha Mohammad Hadid, 31 Ekim 1950’de Bağdat’ta doğdu. Babası Mohammad Hadid ünlü bir sanayiciydi.

1930’lu ve 1940’lı yıllarda ciddi faaliyetleri olan Al Ahali siyasi grubunun da kurucularındandı. Peder Zaha’nın siyasi faaliyetleri çoktu ve bu tanınmış sanayici Irak Ulusal Demokratik Hareketi’nin kuruluşuna da katıldı.

Mohammad Hadid, Irak İlerici Demokrat Partisi’nin kurucularından biriydi ve 1958’den 1960’a kadar Irak Maliye Bakanıydı. Annesi Wajiha Al-Subonji, Musullu varlıklı bir aileye mensuptu. Zaha’nın kardeşi Foulad Mohammad Hadid bir yazardı. Zaha Hadid hiç evlenmedi ve çocuğu olmadı.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Zaha Hadid’in akademik kariyeri

Zaha, liseyi Bağdat’ta Fransız Katolik rahibeler tarafından yönetilen bir okulda okudu. Zenginliği oldukça fazla olan Hadid ailesi, Zaha’yı kısa bir süreliğine İsviçre ve İngiltere’ye gönderdi. Bir süre sonra Ortadoğu’ya dönerek üniversite eğitimini Beyrut’ta sürdürdü. Zaha Hadid, Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde matematik bölümünden mezun olduktan sonra London School of Architecture’da (AA) okumak için Londra’ya gitti.

Zaha Hadid (31 Ekim 1950 - 31 Mart 2016)
Zaha Hadid (31 Ekim 1950 – 31 Mart 2016)

Bu üniversitede Rome Koolhaas, Elia Zenglis ve Bernard Shoumi gibi hocaların derslerinden yararlandı. Üniversiteden mezun olduktan sonra eski profesörü Rome Koolhaas ile mimarlık ofisinde çalıştı. M. 1977 yılında çalışmaya başlamış ve üye olmuştur. Zaha Hadid’in üniversitedeki son yıl projesi, köprüyü andıran bir otel resmiydi. Bu tasarım, Rus Süprematist ressam Kazimir Malevich’in eserlerinden esinlenmiştir.

kariyer başlatmak

Mesleki faaliyetinin ilk yıllarında Hadid’in tasarımları dikkat çekse de yapılamaz olarak görüldüğü için hayata geçirilmedi. Zaha Hadid, kariyer aktiviteleri için eski öğretmenleri Rome Koolhaas ve Zanglis’e gitti. “Kentsel Mimarlık Ofisi” adlı ofisleri Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunuyordu. Koolhaas ile işbirliği yapmak Zaha’yı ünlü mimar Peter Rice ile tanıştırdı.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Rice, Hadid’i tasarım yapmaya devam etmeye teşvik etmede büyük rol oynadı.

Bir süre sonra Zaha Hadid İngiltere vatandaşlık izni aldı ve 1979’da Zaha Hadid Mimarlık Ofisi adıyla kendi şirketini kurdu. Aynı yıllarda London School of Architecture’da (AA) ders veriyordu.

Zaha Hadid, 28 yıl
Zaha Hadid, 28 yıl

Ardından Harvard, Cambridge, Chicago, Hamburg, Illinois ve Columbia üniversiteleri de kendisine ev sahipliği yaptı. Zaha’nın bu dönemdeki ana kredisi, üniversitede öğretmenlik yapmasından elde edildi.

İş piyasasına girdiği ilk yıllardan itibaren devrim niteliğindeki tasarımlarıyla adını duyurdu. Hadid’in tasarımları çeşitli mimari dergi ve dergilerde yayınlandı. İlk tasarımları yüksek tepkiyle karşılansa da; Ama hiçbiri inşa edilmedi. İlk yıllarda Zaha Hadid, inşa edilmeyen büyük ve iddialı tasarımlar yaptı.

Hong Kong’daki Peak binası da bu projelerden biriydi. Bir başka ünlü proje de Cardiff’teki Opera Binası’nın tasarımıydı. Bu binanın mimari yarışmasını Hadid kazandı; Ancak Galler hükümeti ona herhangi bir para ödemedi.

Zaha Hadid, mimarlık alanında ünlü bir figürdür

Zaha Hadid’in dünya çapındaki şöhretinin zirvesi 1988 yılına kadar uzanıyor. Bu yıl çizimlerini ve resimlerini New York Sanat Müzesi’ndeki Dekonstrüktif Tasarımlar sergisinde sergilemek üzere seçildi. Sergi, ünlü mimar Philip Johnson tarafından düzenlendi. Zaha Hadid, mimariyi önceki biçimlerin pençesinden kurtarmaya ve mimariye yeni bir pencere açmaya çalışan bir kişiydi.

Zaha Hadid’in eserleri, gerçek dünyada somutlaşan rüyalar gibidir. Zaha Hadid’in tasarladığı formlar yenilikçi ve yaratıcı.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

Mimarideki formları kesinlikle geri kalanlar için unutulmaz olacaktır. Bina tasarımı endüstrisinin trendine asla kapılmadı. Zaha Hadid, rüzgar ve güneş enerjisini binalarda kullanmanın mucidi olmayabilir, ancak bu unsurları yapılarında, sanki bu unsurlar binlerce yıldır mimarlık endüstrisinde kullanılıyormuş gibi kullandı.

Zaha Hadid'in çalışmaları arasında Almanya'daki Vitra itfaiye istasyonundan bahsedebiliriz; Zaha Hadid tarafından inşa edilen ilk büyük projeydi.
Zaha Hadid’in çalışmaları arasında Almanya’daki Vitra itfaiye istasyonundan bahsedebiliriz; Zaha Hadid tarafından inşa edilen ilk büyük projeydi.

Şimdi, enerji üretimindeki verimliliklerine ek olarak, uzay mimarisinin bir parçasılar ve Zaha Hadid’in üçüncü milenyum mimarları için bir model olarak tanınmasını sağlayan cesareti ve yaratıcılığıdır.

Ödüller ve onurlar

CBE ve DBE İngiliz İmparatorluk Rozeti. Büyük Britanya Kraliyet Mimarlık Madalyası Pritzker Mimarlık Ödülü’nü aldı Sterling Ödülü (2 kez) Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin tasarımına 2014 yılının en iyi mimari tasarımı ödülü Lady’nin törensel unvanını Büyük Britanya Kraliçesi’nden almak

Hadid, Amerikan Sanat Akademisi ve Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün onursal üyesiydi. Aynı zamanda Mimarlık Vakfı Mütevelli Heyeti üyesiydi. 2008’de Forbes dergisi, onu 100 güçlü kadın arasında dünyanın en güçlü 69. kadını olarak sıraladı. 2010 yılında New Statesman dergisi onu 2010’un en etkili 50 kişisi listesine dahil etti.

Eleştiriler

Zaha Hadid’in son yıllardaki bazı mimari faaliyetleri eleştirildi. Bunlardan biri de Azerbaycan’da Haydar Aliyev Kültür Merkezi için sunduğu ve yıl ödülü kazanan ancak insan hakları aktivistleri tarafından eleştirilen tasarımıydı. Pekin, Wangjing’de bulunan Soho kompleksi Bazı eleştirmenler, Zaha Hadid’in çalışmalarının tarzını ve tarzını çok tuhaf ve yıkıcı olarak nitelendirdi ve bazı projelerinin mali sponsorlarının diktatörlük hükümetleri olduğuna inanıyor.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Mimarlık profesörü Shaun Griffiths, Zaha Hadid’in eserlerinin her ideolojiye ve her hükümete rahatlıkla hizmet edebilecek boş bir kap gibi olduğunu söylüyor. Ayrıca, Pekin’deki Soho Galaxy adlı iş merkezi için yaptığı plan, Çinli kültürel miras aktivistleri tarafından ciddi şekilde eleştirildi.

Bu planın Pekin’in tarihi mahallelerinde çok fazla hasara ve yıkıma neden olduğuna ve bu mahallelerin tarihi planını tamamen bozduğuna inanıyorlardı.

Zaha Hadid'in
Zaha Hadid’in

Zaha Hadid tarafından tasarlanan en ünlü binalar

Ünlü Iraklı-İngiliz mimarın ilk tasarımları 1991-2005 yılları arasında tamamlandı. Bu yıllarda Zaha Hadid’in tasarladığı güzel kıvrımlar gerçek bir şekil aldı ve mimarlık endüstrisinin aktivistleri onun tasarımlarının yüksek kapasitesini fark etti. Bu dönemde yapılan projeler büyük ve ünlü yapılar değil; Ancak Hadid’in çalışma süreci için sağlam bir başlangıç ​​olarak değerlendirildiler. Zaha Hadid tarafından tasarlanan en ünlü binalardan bazılarını inceliyoruz.

 • Vitra itfaiye istasyonu (1991 – 1993)
 • Berjezel kayakla atlama (1999’dan 2002’ye)
 • Cincinnati Çağdaş Sanat Müzesi (1997-2000)
 • Phyno Bilim Merkezi (2005-2000)
 • Overdrupgaard Müzesi Ek Binası (2001 – 2005)
 • BMW Yönetim Binası (2005-2001)
 • Zaragoza Köprü Köşkü (2005 – 2008)
 • Şeyh Zayed Köprüsü (1997’den 2010’a)
 • Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi (1998 – 2010)
 • Guangzhou Opera Salonu (2003 – 2010)
 • Glasgow Sahil Müzesi (2004 – 2011)
 • Londra Olimpik Su Sporları Merkezi (2005 – 2011)
 • Michigan Eyalet Sanat Müzesi (2007 – 2012)
 • Galaxy Soho Pekin (2008 – 2012)
 • Haydar Aliyev Bakü Merkezi (2007 – 2013)
 • Seul Dongdaemun Sanat Merkezi (2007 – 2013)
 • Viyana Kütüphanesi ve Eğitim Merkezi (2008 – 2013)
 • Hong Kong Üniversitesi İnovasyon Kulesi (2007 – 2014)
 • Antwerp Liman Yönetim Otoritesi, Belçika (2016)
 • Milad kulesinin ikinci aşaması

İlgili Makaleler: design ne demek? Sanatta tasarım türleri

Zaha Hadid’den ünlü alıntılar

Sadece kendinize inanmamalı, aynı zamanda dünyanın fedakarlıklarınıza layık olduğuna da inanmalısınız.

Geometride 360 ​​derece vardır. Yani tek bir açıyla tasarlamaya gerek yok.

Mimarlık yazı gibidir. İstediğiniz sonucu elde etmek için tasarımınızı birçok kez değiştirmeniz gerekir.

Kadınlar rekabetle ilgili olarak her zaman olumsuz bir dalga ile karşı karşıyadır. Her zaman kazanmak için kendilerine güvenmeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir