önerilen içerik
yazılım

Perspektif kavramı ve türleri ile tanışma

Perspektif türleri ve uygulaması

Eğer bir mimarlık öğrencisiyseniz perspektif kavramını, kullanım alanlarını ve önemini biliyor olmalısınız Perspektifin mimarlık alanında pek çok tasarımcı ve öğrencinin uğraştığı en önemli ve temel konulardan biri olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yazıda, size perspektif türlerini ve kullanımlarını tam olarak tanıtmaya karar verdik.

perspektif nedir?

Kâğıt gibi iki boyutlu bir sayfa üzerinde üç boyutta derinlik oluşturarak farklı nesneleri veya boşlukları görüntülemeye ve çizmeye perspektif denir.Perspektif çizimin amacı, derinlik oluşturmak ve nesnelerin ve cephelerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Perspektif öğrenerek, farklı objelerde derinlik yaratarak farklı modlarda çizebilirsiniz.

Perspektif
Perspektif

Perspektifin temel ilkelerini tanımak

Perspektif çizmek için öncelikle perspektifin ilkelerini ve farklı bileşenlerini tanımak, ardından perspektif türlerine ve uygulamalarına geçmek gerekir.Perspektif çizimlerinizde temel bileşenler ve ilkeler şunlardır:

1. Ufuk çizgisi:

Görüntünün en uzak noktasında yani ufukta gözlerimizle aynı hizada çizilen varsayımsal çizgiye ufuk çizgisi denir ki bu perspektif çiziminde önemli ve birincil bileşenlerden biridir. Çizimlerinizin ufuk çizgisine uzaklığı perspektifteki nesnelerin boyut ve oranlarını belirlemektedir.Nesneler ufuk çizgisine ne kadar yakınsa o kadar büyük çizilir ve ufuk çizgisinden uzaklaştıkça küçülür. , ufuk çizgisinde çizilmişse daha yakındır, gerçek boyutunda çizilmiştir. Ufuk çizgisinin konumu ve nesnelerin buradan uzaklığı tamamen görüntünün izleyiciye verdiği hisle ilgilidir.

Perspektif
Perspektif

İlgili Makaleler: Çizim için minimum AutoCAD sistem gereksinimleri

Ufuk çizgisi uygulaması:

Perspektifte ufuk çizgisi, objelerimizde ve çizimlerimizde bir merkeziyet oluşturarak derinlik yaratmamıza yardımcı olur ve bakanın ufuk çizgisine göre konumuna göre, modele ve konuya göre bakış açınız farklı olacaktır.

2. Kaçış noktası:

Belirtilen eksene paralel çizilen tüm çizgilerin birleştiği nokta veya noktalara denir ve bu nokta ufuk çizgisinde veya ekranınızdaki herhangi bir yerde olabilir ve elemanların konumlarına bağlı olarak bir tasarım olabilir. sahne ve gözlemcinin görüş açısı.Birden çok kaçış noktası olabilir veya hiç olmayabilir.

3. Kaçınma çizgileri:

Ufuk çizgileri, ufuk noktasının içinde ve dışında oluşturulur ve nesnelerin üstüne ve altına yatay olarak çizilir. Bu çizgiler tasarlanan işlere inandırıcılık katar ve işin genel yapısını tamamlar.

Görünüm açısından perspektif türleri

Görünüm açısından perspektif türleri
Görünüm açısından perspektif türleri

Perspektif çiziminde, gözlemcinin ufuk çizgisine göre konumu ve konuya bakış açısı farklı durumlarda farklıdır ve gözlemcinin bakış açısına göre farklı perspektifler çizilir, sadece pozisyonuna dikkat etmeniz gerekir. ufuk çizgisine göre hacimler. Perspektif türleri, gözlemcinin bakış açısına göre üç kategoriye ayrılır:

Gözlemci görüşü

Perspektifi gözlemcinin bakış açısından çizmenin yolu, kişinin veya gözlemcinin doğrudan öznenin önünde durup doğrudan modele ve özneye bakmasıdır.Bu bakış açısı çoğunlukla gerçekte benzer bir deneyim yaratmak için kullanılır.

İlgili Makaleler: Photoshop nedir? + Bu yazılımın çeşitli uygulamaları

Kuşbakışı

Konunun görüş açısı hacmin üstünden ise, kuşun bir konuya yukarıdan bakması gibi kuş bakışı olarak adlandırılır ve bu görüş daha çok hacmin genelliğini ve nasıl yerleştirildiğini göstermek için kullanılır. .

Aşağıdan görünüm (karınca)

Perspektifte Karınca görünümü
Perspektifte Karınca görünümü

Alttan görünüm veya karınca görünümü, görüş açısının hacme göre normalden düşük olduğu zamandır ve bu görünüm çoğunlukla ayrıntıları görüntülemek için kullanılır.

Perspektif çizim türleri

tek kaçışlı perspektif

Doğrusal perspektif çizmenin en basit yöntemlerinden biri olan tek noktalı perspektif yöntemi, dikey çizgiler dışındaki tüm paralel çizgilerin ufuk çizgisinde bir nokta kullanılarak bu noktaya bağlandığı ve perspektifinizi kolayca ve en hızlı şekilde çizebileceğiniz bir yöntemdir. .

tek kaçışlı perspektif

İki noktalı bir perspektif çizmek için, adından da anlaşılacağı gibi, çizimlerimiz için iki kaçış noktasına ihtiyacınız var, böylece dikey çizgiler dışındaki tüm çizgiler bu iki kaçış noktasından birine bağlanıyor. İki noktalı perspektif, çizimlerde daha fazla derinlik oluşturarak hacimlerin daha gerçekçi görünmesini sağlar.

İlgili Makaleler: paint 3d çizim koleksiyonu; Aklınızı kandıracak 31 resim

Üç nokta perspektifi

Üç nokta perspektifi
Üç nokta perspektifi

Üç noktalı perspektifte üç kaçış noktanız vardır, ikisi ufuk çizgisinde, biri sağda diğeri solda ve üçüncü nokta ufuk çizgisinin üstünde veya altında yer alır. gözlemcinin görüşü Paralel çizgilerle karşılaşmıyoruz çünkü tüm çizgiler sol ve sağ ve dikey noktalara ulaşıyor. Üç noktalı perspektif, gökdelenler gibi dikey yükseklikleri göstermek için kullanılır.

Dördüncü nokta perspektifi

Bu perspektif modelinde, ufuk çizgisine eşit uzaklıkta ve 90 derecelik bir açıda, ikisi ufuk çizgisi üzerinde, biri ufuk çizgisinin üstünde ve diğeri altında olmak üzere dört kaçış noktası vardır. perspektif türü Panoramik veya 360 derecelik bir görünüm çizebilirsiniz, çünkü gereken kaçış noktası sayısı daha fazladır.

İlgili Makaleler: autocad 2023 3d çizim nasıl yapılır

Çok noktalı perspektif

Dörtten fazla kaçış noktası olan bir perspektife çok noktalı perspektif adı verilir ve bu size sahneye bir cam kürenin içinden bakıyormuşsunuz gibi görüntünün 360 derecelik bir görünümünü verir.

Sıfır noktası perspektifi

Sıfır noktalı perspektifte birden fazla ufuk çizgisi vardır.Kullanımı az olan bu perspektif doğrusal olmayan tasarımlar için uygundur.Sıfır noktalı perspektif çizimlerin özelliklerinden biri de kullanmadan derin bir tasarım oluşturabilmesidir. kaybolma noktaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir