önerilen içerik
BinaYazılım

İskandinav tarzı dekorasyon için eksiksiz rehber [25’ten fazla önemli nokta]

Modernizm ekolüne ait İskandinav tarzı tasarım, işlevsellik ve sadeliğe odaklanan bir tasarım akımıdır. Bu tasarım stili, doğal, dinlendirici ve dengeli bir dekorasyon stilini ifade eder.

İskandinav tarzı nedir?

Hoge’nin İskandinav tarzı ve dekoru o kadar farklı ve göz alıcı bir görünüme sahip ki, sevdiğimiz tasarım ve dekorasyon dergilerinin ve bloglarının birçoğunun sayfalarını işgal etmeyi başardı. 1950’lerde sadelik, minimalizm ve benzersiz kullanım odaklı olarak ortaya çıkan bu iç tasarım tarzı, el yapımı sanatı ve büyüleyici zarafeti evlerin iç mekanlarına dahil etmeyi başardı. Ve bugüne kadar iç tasarımda en popüler dekorasyon stillerinden biridir.

İlgili Makaleler: İç mimaride klasik mimari tarz | özellikleri ve yöntemleri

Bu yazımızda, evinizi İskandinav tarzında düzenlemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarından bahsedeceğiz. Bu makaleyi okuduktan sonra, ev alanınızı akıllı işlevsellik ve estetikle nasıl hoş bir İskandinav alanına dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz!

Modern olmakla birlikte minimal görünümünü koruyan bu tarz, geleneksel tarzlarda yaygın olan her türlü detaydan ve lüksten kaçınmaya çalışır.
Modern olmakla birlikte minimal görünümünü koruyan bu tarz, geleneksel tarzlarda yaygın olan her türlü detaydan ve lüksten kaçınmaya çalışır.

İskandinav tarzında nasıl dekore edilir?

Yaşam alanınızı İskandinav tarzında mı dekore etmek istiyorsunuz? İşte İskandinav tarzı dekorasyon hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar:

İskandinav tarzı dekorasyonun özellikleri:

Basit, şık ve temiz

Geleneksel İskandinav evleri o kadar küçüktü ki pek çok şey kullanılamıyordu. Günümüzde evler nispeten daha büyük inşa edilse de dağınıklıktan ve dağınıklıktan uzak durma felsefesi devam etmektedir. Bu nedenle İskandinav tarzı dekorasyonun en önemli özelliklerinin sadelik ve düzen olduğu söylenebilir. İskandinav evleri çok fazla dekorasyon ve detay kullanmaz. Temiz hatlara sahip modern ve sağlam mobilyalar bir önceliktir. Böylece mekanların görsel olarak temiz ve düzenli görünmesi sağlanır.

İlgili Makaleler: Doğu Roma mimari tarzı | Bizans dönemi mimarisi ve üslup özellikleri

Ayrıca eşyalarınızı saklamak için dolapları ve rafları kullanmak daha iyidir. Odanızın düzenli görünmesini ve aynı zamanda görsel olarak yatıştırıcı görünmesini sağlayan “daha az iyidir” sloganını her zaman aklınızda bulundurun.

Kısacası İskandinav dekorasyonunun en önemli özelliklerinden biri evinizin içini verimli kullanmanız ve gereksiz dağınıklıktan kaçınmanızdır.

İskandinav tarzı Avrupa'nın kuzeyinden gelir ve kar, dağlar, ağaçlar ve soğuk hava ile ilişkilendirilir.
İskandinav tarzı Avrupa’nın kuzeyinden gelir ve kar, dağlar, ağaçlar ve soğuk hava ile ilişkilendirilir.

Açık ve nötr renkler

Elbette İskandinav stilinin de diğer stiller gibi kendine has bir renk paleti vardır. İskandinav evleri coğrafi sebeplerden dolayı nadiren gün ışığı aldığı için dekorasyonda genellikle açık renkler tercih edilmektedir. İskandinav tarzı dekorasyon için kullanılan renk paletinde beyaz ve gri tonları yer alıyor.

Bu tarzda genellikle beyaz, gri, siyah ve kahverengi renkler iç içe geçerek tekdüze ve dinlendirici bir görünüm oluşturur. Ayrıca tasarımcılar bu dekorasyonda pembe ve koyu okyanus yeşili gibi öne çıkan diğer renkleri de kullanırlar.

İlgili Makaleler: Romanesk stili ve özelliklerini tanımak | Orta Çağ’da Romanesk mimarisi

Bazen dekorasyonu çekici kılmak için siyah, uçuk pembe ve mavi renkler kullanılabilir. Tipik İskandinav mekanlarında mobilyalar ve diğer sanat eserleri kendilerini daha fazla gösterebilsin diye duvarlar her zaman beyazdır.

Soğuk iklime sahip ülkelerde ev dekorasyonunun bir bölümünün koyun postu, yün ve yumuşak pamuklular gibi sıcak tutan kumaş unsurlarına ayrılması şaşırtıcı değildir. Sadece sizi daha sıcak ve rahat hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda evinize başka bir doku katmanı ekleyecekler.

İskandinav tarzında konfor ve denge

Danimarkalılar için yaşam felsefesi olan “Hygge” mutluluk, sıcaklık ve huzur demektir. Bu felsefe İskandinav evlerinde bir tür “ev sıcaklığı” olarak tanımlanıyor. İskandinav yaşamı rahat bir yaşam tarzını teşvik eder. Bu nedenle evin her yerine dağılmış çok sayıda minder ve battaniye kullanılarak konfor arttırılır.

Hoge’un fikrine benzer şekilde, İsveçliler dengeli bir yaşamı ifade etmek için “lagum” kelimesini kullanırlar. “Ne çok fazla ne de çok az” anlamına gelir, yani dengeyi bulun. İskandinav evleri için bu, eski ve yeni unsurların bir kombinasyonu veya minimalizm ile konforun dengelenmesi olarak yorumlanabilir. Örneğin İskandinav tarzı bir evde minimum sayıda mobilya ve aksesuar kullanılırken koyun postu, keten yastıklar, katlı kilimler gibi pek çok ev tekstili kullanılır.

İskandinav iç dekorasyonu 20. yüzyılın başında şekillendi ve o dönemde bu tarz, basit ve pratik özellikleriyle ünlendi.
İskandinav iç dekorasyonu 20. yüzyılın başında şekillendi ve o dönemde bu tarz, basit ve pratik özellikleriyle ünlendi.

Farklı dokular

Minimalizm genellikle soğuk ve abartısızdır. Sade ama sıcak İskandinav tarzında çok fazla dekoratif eşya ile kaos yaratmak yerine tekstiller aracılığıyla ortama sıcaklık katılmış. Koyun derisi, yün ve tiftik gibi kabarık tekstiller, soğuk iklim İskandinav evlerinin vazgeçilmezidir. İskandinav tarzından ilham alan evlerde daha çok görsel güzellik ve sıcaklık için kullanılır. Zemine atılan yün ya da pütürlü bir dokuya sahip bir halı ortamın steril beyaz havasını kırarak mekana sıcak bir etki verir.

İlgili Makaleler: Barok mimarisi ve Barok mimari tarzının özellikleri

İskandinav tarzı şömine

İklimi çok soğuk olan İskandinav evleri için şömine dekorasyonun önemli bir parçasıdır. İskandinav evlerinde genellikle odanın köşesinde ve duvardan bağımsız olan siyah şömineler kullanılır. Sandalyelerin dizilişi şöminenin konumuna göre düzenlenmiştir. Küçük oturma elemanları şöminenin yanındaki sandalyeler gibidir. Sandalyeler ve kanepeler, etraflarında boş alan olacak şekilde odanın ortasına yerleştirilmiştir.

İskandinav tarzı mobilyaların özellikleri:

Düzgün hatlara sahip fonksiyonel mobilyalar

İskandinav tarzı mekan için mobilya seçimi yapmak istiyorsanız düzgün hatlara sahip mobilyalar seçmelisiniz. Kanepeler ve sandalyeler, orta yüzyılın modern tasarımından ilham almalıdır. Ayrıca yuvarlak ve pürüzsüz kenarlara sahip mobilyalar diğer mobilya türlerine göre daha popülerdir. İskandinav tarzı mobilyaların çoğu doğal renklerde boyanmıştır. Ayrıca İskandinav tarzı dekorasyon, yaratıcı ve fonksiyonel bir görünüme sahip olmalıdır.

Ayrıca İskandinav mobilyalarında doku da önemli bir rol oynar Seçtiğiniz modern sandalye kaba metal malzemelerden yapılmışsa üzerinde yumuşak ve hoş bir doku kullanmak daha iyidir. İskandinav tarzı bir mekanda yaşamak, varlığınıza huzuru geri getirebilecek rahatlatıcı ve ruhlu bir yaşamı çağrıştırır. Bu nedenle yere birkaç yastık ve battaniye koymak mantıksız değildir.

İlgili Makaleler: Neoklasik mimari tarzı ve unsurlarını tanımak

Form itibariyle sade ve işlevsel olan İskandinav tarzı mobilya tasarımları, gereksiz dekorasyon ve detaylar barındırmaz. az eşyalı iskandinav tarzı evlerde; Mobilyalarda modern çizgiler, düzgün yuvarlak kenarlar ve konik ahşap tabanlar görülüyor. İskandinav tarzı mobilyaların çoğu yumuşak ve doğal renk tonlarına sahiptir. İskandinav tasarımı, yaratıcı ve işlevsel mobilyalarıyla ünlüdür.

Ayrıca birçok kişi, yalnızca eşyalarını saklayacak bir alana sahip olmak için değil, aynı zamanda benzersiz bir bakış açısı oluşturmak için, odalarının alanına göre farklı boyutlarda çok katlı duvar rafları kullanma eğilimindedir.

İskandinav tasarım biçimi ve işlevi

İskandinav dekorasyon stili, soğuk ve sade görünümüyle modern tasarımı çağrıştırıyor. Fonksiyonel mobilyalar ve az aksesuar kullanımı İskandinav dekorasyon tarzının ayırt edici özelliklerindendir. Boşlukları doldurmak için gereksiz aksesuarlar kullanılmaz.

İskandinav dekorasyonu, modern ve güzel dekorasyonu çekici ve sıcak kılmak için yumuşak doku ve renklerin bir kombinasyonunu kullanan minimalist bir tarzdır.
İskandinav dekorasyonu, modern ve güzel dekorasyonu çekici ve sıcak kılmak için yumuşak doku ve renklerin bir kombinasyonunu kullanan minimalist bir tarzdır.

İskandinav ülkelerinde hayatın sadeliğine kültürel olarak saygı duyulur. Bu aynı zamanda iç tasarıma da yansımıştır. İskandinav mobilya tasarımı, basit olmasına rağmen genellikle sanat eserlerini andırır.

Açık renkli döşeme

İskandinav tarzı dekorasyonlarda genellikle tüm zemini kaplayan halılara nadiren rastlanır. Döşeme olarak açık renkli ahşap parke kullanılmıştır. Genellikle açık doğal veya beyaz renge boyanmış ahşap parkeler tercih edilmektedir.

Bir İskandinav evinde hafiflik ve ferahlık hissi yaratmak için zeminin açık rengi çok önemlidir.

İlgili Makaleler: Art nouveau mimari tarzının tanıtılması ve özelliklerinin incelenmesi

Bu dekorasyon tarzında zeminler geleneksel olarak sert ağaçtan yapılmıştır. Ham olmaları nedeniyle, bu tür zeminler genellikle doğal renklerinde veya beyaza boyanmış olarak kullanılır. Çünkü bu tür renkler ve bu tür döşemeler, alanı büyütmeye ve daha fazla ışık emmeye yardımcı olur.

Ayrıca günümüzde konutların banyolarında genellikle kışın ayaklarınızı banyoda ısıtabilecek ısıtmalı karolar bulunmaktadır.

Anlaşmazlık

Yüksek kontrast, İskandinav dekorasyon tarzının bir diğer ayırt edici özelliğidir. Tamamen beyaz bir alanda siyah detayların kullanılması dramatik ve etkileyici bir atmosfer yaratıyor. Siyah genellikle çerçeve ve panellerde, mobilyalarda, İskandinav şöminelerinde ve ev tekstilinde sınırlı miktarlarda kullanılır.

Eşsiz ve özel vitrin dekorasyonları

İskandinav tarzında evin içine mümkün olduğunca fazla ışık girmesi gerektiğine inanılıyor. Çünkü ışık hayatın simgesidir. Bu nedenle, böyle bir dekorasyonda pencereleri kapatmamak daha iyidir. Perde kullanıyorsanız keten veya şeffaf kumaşlar gibi hafif kumaşları tercih edin. Geceleri, binaların arasındaki bu şeffaf pencerelerin parıltısı, güzel ve büyüleyici bir kartpostal oluşturabilir.

İç tasarım stillerine az da olsa aşina iseniz, İskandinav dekorasyonu denen bir tarzla karşılaşmışsınızdır.
İç tasarım stillerine az da olsa aşina iseniz, İskandinav dekorasyonu denen bir tarzla karşılaşmışsınızdır.

İlgili Makaleler: Art deco mimari tarzı nedir ve özellikleri nelerdir?

Dekoratif raflar

İskandinav tasarımı aynı zamanda mekanın yaratıcı ve işlevsel kullanımıyla da ilişkilidir. Dekor olarak depolama fikri, İskandinav tasarımında önemli bir fikir çünkü her şeyin işlevsel olması gerekiyor. Bu nedenle İskandinav tarzı oturma odalarında çok katlı duvar raflarına sıkça rastlanır. Bu saklama alanları yerden tasarruf sağlarken dekoratif görünümleri ile de mekana estetik katarlar.

İskandinav tarzı ahşap ve metal yüzeyler

İskandinav tarzı dekorasyonda kullanılan malzeme ahşaptır. Döşeme için sadece ahşap kullanılmaz, aynı zamanda mobilya veya yemek masası ve sehpa ve hatta oyuncak gibi dekorasyonlarda da kullanılır. Sade ve net tasarım anlayışından dolayı İskandinav dekorasyon stili için kullanılan ağaç türleri genellikle çamdır.

Ayrıca son zamanlarda aydınlatma ve vurgulayıcı dekorasyonlarda önemli bir etkiye sahip olabilen metal kaplamalar oldukça popüler hale geldi. Bakır ve pirinç pandantifler ve duvar aplikleri, bir odayı aydınlatmanın bir yoludur.

İskandinav tarzı dekorasyon aksesuarları:

Sıcak ve rahat tekstiller

İskandinav ülkeleri oldukça soğuk bir iklime sahip olduğu için İskandinav evleri için yumuşak battaniye kullanımı bir güzellikten çok bir zorunluluktur. Bu amaçla genellikle yün, koyun postu veya pamuklu battaniyeler ve halılar kullanılmaktadır. Bu tür aksesuarlar, özellikle kış aylarında İskandinav ruhunu yansıtan rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmak için idealdir. Doğal renk ve dokulara sahip yumuşak örtüler, tasarıma farklı doku katmanları katarken aynı zamanda ortama sıcaklık ve rahatlık hissi verir.

İlgili Makaleler: Yüksek teknoloji mimari tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey

Basit dekorasyon ve aksesuarlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, İskandinav tarzı dekorasyon tamamen sadelikle ilgilidir. İskandinav tasarımlarında dekorasyon minimumda tutulmuştur. Çıplak duvarlar ve boş alanlar olduğu gibi bırakılır. Bu nedenle İskandinav tarzında ev dekore ederken dekoratif aksesuarlar her zaman minimumda ve sade tasarımlarla seçilmelidir. Örneğin şık cam vazolar, beyaz mumlar, sade geometrik desenlere sahip yastıklar ve ahşap aksesuarlar İskandinav tarzı aksesuarlar arasında yer alıyor.

İskandinav tarzında çiçeklerin ve taze bitkilerin rolü

İskandinav stilinde kendine has rengi ve cilası olan canlı unsurların kullanılması çok önemlidir. İç tasarım uzmanlarından biri diyor ki:

“Taze ve taze çiçekler hiç de lüks değil, modern evlerin gerekli parçalarından biri. Çiçeklerin evinizde lüks bir eşya olarak görülmediği açıktır, çünkü genellikle kaldırımlarda duran ve rengârenk laleleri sulu meyveler ve diğer bitkilerle birlikte güzel buketler halinde saran çiçekçiler tarafından satılırlar. Satılırlar!”

Çiçekler ve yeşil bitkiler genellikle İskandinav tarzı mekanlara hayat ve renk katmak için kullanılır. İskandinav ülkeleri insanlarının doğayı çok sevdikleri bilinmektedir. Bu bölgede sokaklar genellikle rengarenk çiçekler satan çiçekçilerle doludur. Bu nedenle İskandinav dekorasyonu, doğanın birçok unsurunu bünyesinde barındırır. Çiçekler, dallar ve yeşillikler aksesuar olarak evleri süslüyor.

Genel olarak İskandinav dekorasyon stili, herkesi memnun edecek yumuşak, zarif ama aynı zamanda sofistike ve çok çarpıcı bir görünüme sahiptir.
Genel olarak İskandinav dekorasyon stili, herkesi memnun edecek yumuşak, zarif ama aynı zamanda sofistike ve çok çarpıcı bir görünüme sahiptir.

İlgili Makaleler: Modern mimarinin tarihi ve stilleri Özellikleri kontrol edin

Basit geometrik desenler

İskandinav tasarımında kullanılan benzersiz dekoratif perspektifler genellikle basittir. Geometrik tasarımların ve minderlerin varlığından yararlanan minyatür vazolar gibi güzel ve göz alıcı seramik vazolar, evinizin iç kısmına zarif bir renk ve doku katacaktır.

İskandinav dekoru ve tasarımlarının basit olması, desen kullanmadıkları anlamına gelmez. Tam tersine, İskandinav tarzı mekanlarda geometrik desenler sıklıkla kullanılır. Erkek aksesuarlarının yanı sıra duvar ve zemin gibi beklenmedik yerlerde de desenler karşımıza çıkıyor. Bu desenler çoğunlukla renksiz, siyah beyaz veya gridir.

İskandinav tarzı perdeler:

Maksimum doğal ışık

Aslında İskandinav tarzı perde diye bir şey yoktur çünkü İskandinav evlerinde perde pek kullanılmaz. İskandinav evleri için sınırlı gün ışığı zaten değerlidir. Pencereler, mümkün olduğu kadar fazla ışığın girmesine izin vermek için genellikle boş bırakılır. Zorunlu durumlarda, doğal ışığı engellememek için perdeler minimum seviyede tutulur.

Minimum perde kullanımı

İskandinav tarzı bir mekanda perde kullanılıyorsa öncelikle beyaz dantel perdeler veya narin keten perdeler tercih edilmelidir. Bu nedenle doğal ışığın geçişi engellenmez ve geceleri perdelerden süzülen ışık İskandinav ruhunu yansıtan romantik bir atmosfer yaratır.

İlgili Makaleler: Yeni fütürizm tarzı (neo-fütürizm)

İskandinav tarzı aydınlatma:

Farklı ve sembolik aydınlatma elemanları

İskandinav tarzında aydınlatma özel bir öneme sahiptir. Kış günlerinde güneş gökyüzünde sadece 7 saat veya daha az parladığı için İskandinav tasarımında ışığın kullanım şekli çok önemlidir. Çünkü kış aylarında gün ışığı geçici bir nimettir ve insanlar daha çok kapalı alanlarda vakit geçirirler. Doğru aydınlatma çok önemlidir. İskandinav iç mekanınızı düşünürken, doğru aydınlatma türünü asla gözden kaçırmamalısınız. Sadece evinizin rahat ve davetkar görünmesi için değil, aynı zamanda doğru aydınlatma ruh halinizi de etkileyebilir!

Genel olarak bu tarz, iç mekandaki öğelerin sadeliğini, minimalliğini ve pratikliğini vurgular.
Genel olarak bu tarz, iç mekandaki öğelerin sadeliğini, minimalliğini ve pratikliğini vurgular.

İskandinav tarzı aydınlatma türleri

Mum ışığını kaçırmayın. Çünkü böyle bir ışık, odanızın alanına tarifsiz bir ışıltı verecek ve evin içinde kalmanızı çok da zorlaştırmayacaktır. Bu tür bir ışığın kullanımı sadece evinizin içi için pratik ve etkili olmakla kalmaz, İskandinav tarzında dekore edilmiş kafeler bile günün her saatinde varlığından yararlanır.

İlgili Makaleler: yapısöküm tarzı | Dekonstrüktif mimari stili tanımak

Örneğin, Danimarka halkının (dünyanın İskandinav tarzı başkenti) şamdanlarını yemek masalarına ve pencere pervazlarına yerleştirip günün belirli saatlerinde mumlarını yaktıkları bilinmektedir.

Aydınlatmanın şekli de ortamda oluşturduğu alan açısından önemlidir. İskandinav tarzı evlerde sarkıt ve apliklerle birlikte kullanılan mum ve şamdanlar ortama sıcak ve romantik bir hava katıyor. İskandinav tarzı aydınlatma elemanları, ikonik ve modern görünümleriyle tasarım dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir