önerilen içerik
En iyi mimarlar

Yakup Komin; Tintoretto olarak bilinen Rönesans ressamı! + İşler

Tintoretto

Rönesans ressamı Jacopo Comin’in babası bir boyacıydı ve bu yüzden küçük boyacı veya boyacının oğlu anlamına gelen Tintoretto takma adını aldı. Kendisini Titian‘ın öğrencisi olarak görüyordu ve kendi resim stilini Michelangelo’nun çizim stiliyle karıştırmak istiyordu.

21 çocuğun en büyüğüydü. Babası bir boyacıydı, bu yüzden "küçük boyacı" veya "boyacının çocuğu" anlamına gelen Tintoretto takma adını aldı.
21 çocuğun en büyüğüydü. Babası bir boyacıydı, bu yüzden “küçük boyacı” veya “boyacının çocuğu” anlamına gelen Tintoretto takma adını aldı.

Tintorto olarak bilinen Jakupo Cumin, rönesans dönemi sanatçıları ndan biridir.

“Tintorto” olarak bilinen “Jacopo Comin”, 19 Eylül 1518’de İtalya’nın Venedik kentinde doğdu ve Venedik okuluyla ilişkilendirildi. Çağdaşları, resimlerini yaratma hızını eleştirdiler ve elbette fırçayı kullanma konusundaki eşi benzeri görülmemiş cesaretini övdü.

Tintoretto olarak bilinen Jacopo Comin, 31 Mayıs 1594’te öldü.

Resimde sahip olduğu olağanüstü enerji nedeniyle kendisine “kızgın” anlamına gelen “Furioso” lakabı takılmıştır. Çalışmaları, kaslı figürler, dramatik pozlar ve Maniyerizm tarzı perspektifi olağanüstü kullanımı ile karakterize edilir.

jacopo robusti tintoretto paintings

Babası “Batista” bir boyacıydı ve bu nedenle “küçük boyacı” veya “boyacının çocuğu” anlamına gelen “Tintorto” takma adını aldı. Tintoretto‘nun çocukluğu veya eğitimi hakkında çok az şey biliniyor.

İlgili Makaleler: Postmodernizm Nedir? Tanım ve Kılavuz [Örneklerle]

İlk biyografi yazarlarına göre; Yani 1642’de “Carlo Ridolfi” ve 1660’ta “Marco Boccini”, tek çıraklığı birkaç gün sonra “Ticin” olan “Ticin” (İtalyan ressam ve ressam) olarak bilinen “Tiziano Vecelli”nin özel atölyesinde oldu.

Onu öfkeyle kovdu; Ya gelecek vaat eden bir öğrencinin kıskançlığından (Ridolfi’nin kitabında) ya da bir kişilik çatışmasından (Boschini’nin kitabında).

Son Akşam Yemeği İngilizce Son Akşam Yemeği İtalyan Maniyerist sanatçı Jacopo Tintoretto'nun eseridir.
Son Akşam Yemeği İngilizce Son Akşam Yemeği İtalyan Maniyerist sanatçı Jacopo Tintoretto’nun eseridir.

Bu andan itibaren, Tissin’in Tintoretto’ya olan sürekli hayranlığına rağmen, iki sanatçı arasındaki ilişki sert kaldı.

Tissin, hayranları gibi Tintoretto‘yu sürekli olarak küçük düşürdü. Ancak Tintoretto daha fazla öğretmenlik peşinde koşmadı ve büyük bir şevkle çalıştı.

“Carlo Ridolfi”ye göre; Mitolojik resimler yapan insanlarla birlikte çalışarak, yaşam formları çizerek ve cesetleri inceleyerek anatomi okudu. Kalıp, rölyef ve baskı koleksiyonculuğu da yapmıştır.

tintoretto sanat eserleri

“Tintorto” bazen “Michelangelo“nun şafak, gündüz, gün batımı ve gece resimlerini elde etti ve gece gündüz bu tasarımlar üzerinde çalıştı ve çalıştı.

İlgili Makaleler: İskandinav tarzı dekorasyon için eksiksiz rehber [25’ten fazla önemli nokta]

Olağanüstü sanat anlayışı ve hırsı, atölyesine yerleştirdiği resimlerde kendini gösteriyordu.

Faaliyetlerinin devamında kendisine Tintoretto’dan dört yaş küçük Andrea Schiavone adında genç bir ressam eşlik etti.

Tintoretto olarak bilinen Jacopo Comin (1518-1594), Venedikli bir Rönesans ressamıydı. 1518'de Venedik'te doğdu.
Tintoretto olarak bilinen Jacopo Comin (1518-1594), Venedikli bir Rönesans ressamıydı. 1518’de Venedik’te doğdu.

“Tintoretto”, Schiavone’ye herhangi bir ücret almadan fresklerde yardımcı oldu ve bu şekilde yavaş yavaş komisyon almayı başardı.

Tintoretto‘nun ilk fresklerinden ikisinin, neredeyse ücretsiz olarak boyanmış fresklerin geri kalanı gibi, Belshazzar Bayramı ve Süvari Dövüşü olduğu söyleniyor. Bu iki eser uzun süredir kayıptır; Diğer duvar resimleri gibi.

tintoretto son akşam yemeği

Çok ilgi gören ilk çalışması, kendisinin ve kardeşinin gitar çalarken gece efektli bir portresiydi. Tabii bu etki de kayboldu. Büyümesinin ardından Tissin onu dürüstçe övdü.

İlgili Makaleler: Yeni fütürizm tarzı (neo-fütürizm)

Tintoretto’nun hayatta kalan en eski resimlerinden biri, 1542 dolaylarında Mesih’in Tapınakta Sunumu ve Müjde ve Samiriyeli Kadınla Mesih’tir.

Venedik okulları için bu eserler eğitim kurumlarından çok hayır kurumu niteliğindeydi. Daha sonra Genesis’ten dört sahne ve tema çizdi.

Şu anda Venedik Akademisi galerisinde bulunan bu eserlerden ikisi “Adem ile Havva” ve “Habil’in Ölümü”; Her iki eser de Tintoretto’nun o dönemde tam teşekküllü bir ressam olduğunu ve hatta bu konuma ulaşmış birkaç kişiden biri olduğunu gösteriyor.

Tintoretto. Yakup Robusti. İtalyan ressam, heyecan ve renklendirme açısından mükemmel ve ilginç olan birçok dini ve tarihi eser yarattı.
Tintoretto. Yakup Robusti. İtalyan ressam, heyecan ve renklendirme açısından mükemmel ve ilginç olan birçok dini ve tarihi eser yarattı.

Bu sayede herhangi bir örgün ve akademik eğitim almayarak en yüksek mükemmeliyet derecesine ulaşmıştır. “Kardeş”, “Gerçek Haçın Keşfi” ve “St. Helen Gerçek Haçı Test Etmek” adlı resimleri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki galerilerde düzenleniyor.

1548’de Tintoretto, San Marco okulu için “Kölenin Mucizesi” adlı büyük bir projeyi boyaması için görevlendirildi. İyi bir komisyon almanın kendisine kendisini büyük bir sanatçı olarak tanıtması için eşsiz bir fırsat sağlayacağını fark ederek, bu çalışmayı maksimum etki için düzenlemeye büyük özen gösterdi.

İlgili Makaleler: Yüksek teknoloji mimari tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey

carta tintoretto

Bu resim, bir Hıristiyan köle veya tutsağın efsanesini gösteriyordu. Tintoretto’nun anlatı yorumu, alışılmadık renk seçimi ve keskin performansla ayırt edilir.

Bazı rakiplere rağmen, bu resim onun için muzaffer bir başarı olarak kabul edildi. Tintoretto, bu başarının bir sonucu olarak birkaç sipariş aldı ve buna dayanarak San Rocco ve Sant Roch kilisesini tasarladı. Bu siparişler, Venedik kiliselerinin yan duvarlarına yönelik büyük resimlerdi.

Tintoretto, gözlemcilerin onlara tek bir açıdan baktığını bilerek, onların görüş derinliğinde etkili olması için tabloları merkez dışı bir bakış açısıyla yapmış; Yani yakından bakıldığında o resmin sonu ve anlamı bakanlar tarafından görülüp anlaşılabilmektedir.

Tintoretto'nun amacı üslup ressamı olmaktı Michelange'ın çizim yöntemleriyle Ticin'in tablosunu birleştirerek idealist sanata ulaşmak.
Tintoretto’nun amacı üslup ressamı olmaktı Michelange’ın çizim yöntemleriyle Ticin’in tablosunu birleştirerek idealist sanata ulaşmak.

1560 civarında Tintoretto, Venedikli bir asilzadenin kızı Faustina de Vescovi ile evlendi. Karısı düzenli bir ev hanımıydı ve kocasını sakin ve memnun tutabiliyordu.

Tintoretto’nun Faustina’dan üç oğlu (Domenico, Marco ve Juan Bautista) ve dört kızı (Girolima, Lucrezia, Ottavia ve Laura) dahil olmak üzere birçok çocuğu oldu.

İlgili Makaleler: Romanesk stili ve özelliklerini tanımak | Orta Çağ’da Romanesk mimarisi

tintoretto clothing

Evlenmeden önce Tintoretto’nun annesi bilinmeyen Marita Robusti adında başka bir kızı vardı. Üvey erkek kardeşleri Domenico ve Marco gibi Marita da Tintoretto tarafından sanatçı olarak eğitildi.

“Tintorto”nun en iyi eserlerinden biri de Dukalık Sarayı için tasarlanan ve tuval üzerine yapılmış en büyük tablo olarak bilinen “Cennet” tablosuydu.

Bu devasa işin komisyonu henüz beklemedeyken ve “Tintoretto” miktarı belirlememişken, senatörlere Tanrı’dan bu proje için görevlendirilmesini istediğini, belki de ölümünden sonra ödülü cennet olsun diye anlatıyordu! Tintoretto, bu prestijli komisyonu almak için başka sanatçılarla yarıştı. 1577’de sunduğu kompozisyonun büyük bir taslağı şimdi Paris’teki Louvre Müzesi’nde.

1583’te İspanya’nın Madrid kentindeki Thyssen-Bornemisza Müzesi’nde bulunan ikinci bir “Cennet” taslağını farklı bir kompozisyonla çizdi.

Cenneti tamamladıktan sonra, Tintoretto ara verdi ve yaratıcılığının ve enerjisinin tükendiğine inanmak için hiçbir neden olmamasına rağmen, kayda değer başka bir şey yapmadı. 1592’de Makneti ticaret okuluna üye oldu. 1594’te, neredeyse iki hafta boyunca uyumasını ve yemek yemesini engelleyen ateşle birlikte şiddetli mide ağrıları yaşadı.

İlgili Makaleler: sıfırdan yüze villa bahçe tasarımı; İyi bir tasarımın ilkeleri, öğeleri ve özellikleri

Nihayet Tintoretto 31 Mayıs 1594’te öldü. Madonna del Orto kilisesinde en sevdiği kızı Mariet’in (1590’da 30 yaşında ölen) yanına gömüldü.

Tintoretto Tin Torre Tu 1548 de Aziz Mark Kuzuyu Serbest Bırakıyor tablosuyla ünlendi.
Tintoretto Tin Torre Tu 1548 de Aziz Mark Kuzuyu Serbest Bırakıyor tablosuyla ünlendi.

Bu ressamın ilginç ve gizemli kişiliğine bir göz atarak yazımızı sonlandıracağız.

tintoretto sanat eseri

Tintoretto, Venedik’ten başka yerlere nadiren seyahat ederdi. İlk biyografi yazarları, zekası ve yoğun hırsı hakkında yazıyor. “Carlo Ridolfi”ye göre; Her zaman kendisini dünyanın en cüretkar ressamı olarak tanıtmanın yollarını düşünüyordu.

Ayrıca mekanik ve mekanik cihazlarda da uzmandı. Çok cana yakın bir arkadaş olmakla birlikte, işi nedeniyle daha çok emekli bir insan olarak yaşıyordu ya da en azından öyle görünüyordu. Resim yapmadığı zamanlarda bile genellikle çalışma odasında kalır.

Etrafı çeşitli kişi ve gruplarla çevrili olmasına rağmen, yakın arkadaşları dahil kimseyi mahremiyetine pek kabul etmezdi. Çalışma yöntemlerini gizli tuttu ve sadece yardımcılarıyla paylaştı. Hem büyük şahsiyetler hem de diğerleri için esprili sözlerle doluydu, ama kendisi nadiren gülümsedi.

İlgili Makaleler: Minimal iç tasarım ve minimal stil özellikleri

jacopo robusti tintoretto

Evin dışında karısı onu bir Venedik vatandaşının cübbesini giymeye zorladı. Yağmur yağıyorsa ona yağmurluk giydirmeye çalışırdı ama kadın direnirdi.

Evden ayrıldığında, karısı parayı onun için bir mendile sarar ve kendisi ve ailesi için harcamasını beklerdi, ancak Tintoretto‘nun cevabı genellikle parayı fakirler veya mahkumlar için hayır kurumlarına harcadığı şeklindeydi.

Ancak fakir ve zayıflarla arkadaşlık, fakir ve muhtaçlara yardım etme, biyografi yazarları tarafından da zikredilmektedir. Aşağıda bu yazıda adı geçen eserleri görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir