önerilen içerik
En iyi mimarlar

El Greco’nun biyografisi ve sanatsal başarıları

El Greco

16. yüzyılın son çeyreğinde –Rönesans‘tan Barok’a geçiş döneminde- İspanya’da son yüzyılda sanatçılar ve sanat tarihçileri tarafından adı hayranlıkla anılan bir resim sanatçısı ortaya çıktı. O, Venedik (İspanya’da bir şehir) üzerinden Girit adasında doğan El Greco‘dur.

1590’dan ölümüne kadar El Greco’nun resim üretimi çok tuhaftı. Ciddi bir şekilde hastalandı ve bir ay sonra 7 Nisan 1614’te öldü.

Aynı zamanda yolculuğuna dini ikonalar (İkon) çizerek başladığı ve ünlü Rönesans sanatçısı Tissin’in atölyesinden geçtikten sonra kendine has kuralları olan özel vizyonuna ulaştığı söylenebilir.

Gül Ahmed Hakimi. kutsal üçlü Başlık, İspanyol üslup ressamı El Greco tarafından 1577-78'de yapılmış bir eserdir.
Gül Ahmed Hakimi. kutsal üçlü Başlık, İspanyol üslup ressamı El Greco tarafından 1577-78’de yapılmış bir eserdir.

El Greco rönesans dönemi sanatçıları biriydi.

Asıl adı “Dominicus Teotokopoulos” idi ve İspanya’da “El Greco” olarak biliniyordu.

el greco eserleri

1541’de Kandia yakınlarındaki Girit adasında doğdu. Eski Tissin’in stüdyosuna girdiğinde henüz ergenlik çağına gelmemişti.

İlgili Makaleler: Le Corbusier – en kapsamlı biyografi; Mimari eserlerin analizi ve tanıtımı

Orada ustasının “Aziz Lawrence” resmini anlamasına yardım ettiğini biliyoruz. Usta, talebesinden son derece memnundu ama o kadar tatmin olamıyordu.

Sanatını mükemmelleştirmek için “Parma” ya ve ardından Roma’ya gitti. Parma’da eski Ticin’in “Barok”unun heyecan verici yönlerini anlamayı başardıktan sonra Correggio’nun ışık-gölge tekniğini çalıştı.

Bir süre disiplinli bir ressam olarak gayretle çalıştı. Roma’da Michelangelo‘nun muhteşem ve unutulmaz eserleriyle tanıştı.

Bilinen ilk tabloları – Yeni Ahit kitabından sahneler – Venedik tarzında tasarlanmış olsa da, karakterlerin güçlü hareketleri, yumuşak tavırları ve resmin büyüleyici atmosferi o andan itibaren gerçek kişiliğini gösterir.

Gerçek adıyla El Greco (El Greco) (Doménikos Theotokópoulos). O zamanlar Venedik'in bir parçası olan Yunanistan'ın Girit adasında doğdu.
Gerçek adıyla El Greco (El Greco) (Doménikos Theotokópoulos). O zamanlar Venedik’in bir parçası olan Yunanistan’ın Girit adasında doğdu.

El Greco. Giulio Clovio’nun portresinde, yaldız boyamadaki ustalığı ve insan doğasına dair bilgisi hayret verici. “Ateşe Üfleyen Çocuk” adlı portresinde ışıkla oynamadaki özel ustalığını göstermektedir.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Antoni Gaudi’nin eserlerinin tanıtımı

Bunlar, onun ilk çabalarından ve büyük eserlerini ayırt eden ilk görevlerin iddiasından başka bir şey değildir; Yani onun güçlü hareketleri, teknikteki ustalığı, insanı derinden anlaması.

el greco ya mektuplar

Ressam 1577’de doğdu ve göç etti. Kendisine “El Greco” (Yunanca) denmesine rağmen, eserlerini her zaman “Dominicus Theotokopoulos”2 adıyla imzalamış ve üzerine Yunan harfleriyle kendi adını yazmıştır.

Philip II aslında “Tintorto” ve “Veronese” gibi ressamları İspanya’ya davet etmek istemiş, ancak dönemin bu sanat liderleri İtalya’dan ayrılmakla yetinmemişlerdi.

El Greco'nun daha önceki çalışmalarından biri olan Körleri İyileştiren İsa, sanatçı İtalya'dayken - Venedik ya da Roma - boyandı.
El Greco’nun daha önceki çalışmalarından biri olan Körleri İyileştiren İsa, sanatçı İtalya’dayken – Venedik ya da Roma – boyandı.

Greco’nun göçü “tesadüfen” gerçekleşmiş olabilir, ancak mizacının o dönemde İspanya’nın ruhani durumuyla son derece uyumlu olduğunu da unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler: Frank Lloyd Wright’ın Biyografisi | Frank Lloyd Wright’ın mimari tarzı

Kuşkusuz, Told ve manastırında eserler yaratarak kralın dikkatini çekmeyi başardı. Çok geçmeden, bu yeni gelen “Yunan” mahkemeden bir emir aldı. Bu düzene göre yaptığı resimler (II.

el greco cafe roma

Yunanlılığını her zaman vurgulayan bu seçkin profesör, İspanya’da manevi ve maddi otoriteye sahipti.

Aynı anda -siparişsiz de olsa- birkaç resim üzerinde çalışıyordu ve bu nedenle, öldüğü anda arkasında yüzlerce bitmemiş tablo bıraktı. Maaşından dolayı defalarca dava edildi. Ona “Kont Orgaz’ın cenaze töreni” emrini verdiklerinde, ona daha küçük bir meblağ ödemek istediler; Fiyatı yükseltmek zorunda kaldı.

Evi Kilimiha’nın eski mahallesindeydi; Seçilmişlerin o kültürlü sanatçının arkadaşlığının keyfini çıkarmaya geldiği yer. Kütüphanesinde kilise babalarının eserlerinin yanı sıra klasik Yunan ve Latin yazarların yazıları da görülüyordu.

İlgili Makaleler: Walter Gropius – biyografi ve mimari dehanın tanıtımı!

“Velasquez”in babası “Pacheco”nun yazdıklarına göre, El Greco da sanat kuramını araştırıyordu, ama ne yazık ki onun bu alanda yazdığı bir eser yok. Bazı mimari tasarımlar bıraktı.

Ölümü çağdaşlarını yas tuttu. Gongora Gongora, kaybının acısıyla “Elveda Sonesi”ni söyledi ve olağanüstü dehasını övdü.

el greco hakkında bilgi

El Greco çağı, reform karşıtı dönem olarak bilinebilir. İspanya’da Calvin’in Lutherci öğretileri başarılı olamadı. Araplardan ve Kalimilerden hayatta kalanların vaftiz edilmesi gerekiyordu. “Görüşlerin araştırılması” her yere gider ve hiçbir sapkın onun gözünden uzak kalmaz.

Resim bu sansür kuralından muaf değildi. 17. yüzyıl İspanya’sında Katoliklik, -her şeyi takip eden- yargı korkusu ile Kilise’ye sorgusuz sualsiz inancın garip bir karışımıydı. Keşiş ve rahibelerin şiirlerinin bazı bölümlerinde, insanlara “bu dünyanın kötülüklerini” unutturma “yardım etme” yönünde heyecan verici bir istek vardır.

İlgili Makaleler: Ludwig Mies van der Rohe’un Biyografisi Mimaride minimalizm çalışmaları

Bunun nedeni, o dönemde İspanya’nın siyasi gücüne onarılamaz bir darbe vurulmuş olmasıydı: Amerika’dan İspanya’ya akan altın, ekonomik hayatın doğal düzenini bozdu ve İngiltere Kraliçesi’nin donanması, 1588’de denizlerin hükümdarını yok etti.

Birkaç on yıl boyunca İspanyollar kiliseye döndüler ve resmin de gözleri gökyüzündeydi, ta ki aniden Velázquez’in ortaya çıkmasıyla dünyaya dönene kadar.

Greco, dini kompozisyonlar ve özgür yüzlerle sık sık tek bir tablodan birkaç örnek yaptı. Ressam, ekonomik nedenlerin yanı sıra örneklerini daha eksiksiz hale getirmenin bir yolunu arıyor.

Örneğin Prado ve Bükreş Sanat Müzesi’nde çeşitli örnekleri bulunan “Çobanların Hayranlığı” perdesinden bahsedebiliriz.

El Greco kimdiEl Greco lakaplı Dominicus Theotokopoulos İspanyol Rönesansı sırasında bir Yunan ressam ve heykeltıraştı.
El Greco kimdiEl Greco lakaplı Dominicus Theotokopoulos İspanyol Rönesansı sırasında bir Yunan ressam ve heykeltıraştı.

Madrid’deki mevcut teori, ressamın mezarını doğumda süsledi. Bu fışkıran tablo eşsiz bir renk zenginliğine sahiptir. Uyuyan çocuktan nur doğar ve çobanları kucaklar.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Louis Kahn’ın eserlerinin tanıtımı

Resimde ışık konusuna uzun süredir önem veren sanatçının ilk önemli eserlerinden biri de “Ateşe Üfleyen Çocuk” tablosu; “Çobanların Hayranlığı”ndaki farkla, ışık artık amaç değil, sanatsal görüşlerini ifade etmenin bir aracı.

Ünlü İspanyol ressam El Greco’nun 10 eseri

El Groco (İspanyolca “Yunanlılar”) olarak bilinen Domenicos

Theotokopoulos, hayatının çoğunu İspanya’da geçiren bir Yunan ressamdı. Tamamen kendisine ait bir güzelliği kucaklamak için geleneksel Rönesans tarzından koptu, inanılmaz duygu, çarpık bedenler, dramatik renk ve ışık içeren eserler yarattı. Alışılmadık modern bir görünümle zamanının çok ilerisindeydi ve eserleri 20. yüzyılda Ekspresyonizm ve Kübizm‘e öncülük etti. İşte El Greco’nun on sıra dışı tablosu ve eseri.

İlgili Makaleler: Philip Johnson’ın eserleri Philip Johnson’ın Biyografisi

El Greco’nun daha önceki çalışmalarından biri olan Körleri İyileştiren İsa, sanatçı İtalya’dayken – Venedik ya da Roma – boyandı. Uzun yıllar bu tablo Tintoretto‘ya sonra da Veronese’ye atfedilmiştir.

Aynı konuyu işleyerek yaptığı üç tablodan biri olan bu eser, İsa’yı pembe ve maviler içinde iyileşirken tasvir etmektedir.Önünde diz çökmüş kör bir adam vardır.

Solunda ve sağında iki grup, artı ön planda ve arka planda iki erkek ve kadın var. Bu sanat eseri hiç bitmedi ama New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde hâlâ parlıyor.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Oscar Niemeyer’in eserlerinin tanıtımı

Mesih’in Soyunması (1579-1577)

The Disrobing of Christ, İspanya’nın Toledo kentindeki katedralin kutsal bölümünde yer almaktadır. El Greco, 1570’lerin ortalarından sonlarına kadar Toledo’ya taşındı ve gelişinden kısa bir süre sonra, kilise yetkilileri onu, o zamandan beri katedralde asılı duran (Madrid’deki Prado Müzesi’ndeki restorasyon hariç) The Disrobing’i boyaması için görevlendirdi. boyamak El Greco’nun imzası olan distorsiyon ve parlak renklerin kullanımıyla bu sanat eseri, garip bir şekilde modern bir kaliteye sahip. Bu çalışma, izleyicinin dikkatini resmin ana konusuna çekmek için İsa’nın etrafındaki birçok figürün gölgelenmesiyle biraz gölgelenmiştir.

Eli göğsünde olan bir soylu (1580 civarı)

El Greco en çok dini çalışmalarıyla tanınırken, aynı zamanda birkaç portre de yaptı. En iyi örneklerinden biri olan, elleri göğsünde Beyefendi, 30’lu yaşlarında bir beyefendiyi tasvir eden büstü uzunlukta bir portredir. Geleneksel İspanyol kıyafeti giymiş, izleyiciye dikkatle bakan bir özne, sağ elini göğsüne dayamaktadır. Resim, sanatçının her zamanki cesur renklerinden yoksun, bunun yerine çoğunlukla beyaz vurgularla koyu ve yumuşak renkler kullanıyor. Bununla birlikte, abartılı ve uzun parmaklar vardır. Bu sanat eseri şu anda Madrid’deki Prado’da bulunuyor.

El Greco Yunanistan ve İngiltereden bir sanatçının 1998de piyasaya sürdüğü bir albüm.
El Greco Yunanistan ve İngiltereden bir sanatçının 1998de piyasaya sürdüğü bir albüm.

Orgaz sayısının gömülmesi (1586-88)

“Urgaz Kontu’nun Cenazesi” El Groco’nun en ünlü eseri olarak görülüyor. 15’e 11 fitten biraz daha büyük olan bu büyük panel, Toledo’daki Iglesia de Santo Tome’da bulunur ve bir hayırsever olan Don Gonzalo Ruez’in ünlü efsanesini tasvir eder.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Ero Saarinen’in eserlerinin tanıtımı

Hikaye, o öldüğünde hem Aziz Augustine hem de Aziz Stephen onu gömmek için cennetten geldi ve cenazeye katılan herkes hayranlık içinde kaldı.

Tablonun iki zıt bölümü vardır: hala yerel kasaba halkı, rahipler, azizler ve Ruiz’in bedeninin bulunduğu alt yarısı ve organik, özgürce akan bir cennet manzarası olan üst yarısı.

El Greco, Orgaz Kontu’nun Cenazesi, 1586-88

Aziz Martina ve Aziz Agnes ile Madonna ve Çocuk (1597-99)
Aziz Martin ve dilencinin önüne konan St. Martina ve St. Agnes ile Madonna ve çocuğu.

İlgili Makaleler: Kenzo Tange’nin mimari eserlerinin biyografisi ve tanıtımı

Toledo’daki Saint Joseph Kilisesi’nde gösteriyor. Washington, DC’deki Ulusal Sanat Galerisi’nde bu, sağ altta Aziz Agnes ve sol altta Aziz Martina ile meleklerle çevrili göklerde kabarık bulutların üzerinde oturan Meryem ve bebek İsa ile güzel bir çalışma.

Bu resim, El Greco’nun kırmızımsı turuncular, yeşiller, maviler, sarılar ve kırmızılarla tamamlanan, tanındığı canlı renkleri kullanımının harika bir göstergesidir.

Aziz Martin ve Dilenci (1597-99)

Ayrıca Ulusal Sanat Galerisi koleksiyonunda Saint Martin ve Dilenci, pelerininin yarısını karşılaştığı fakir bir adamla (bir dilenci) paylaşan bir asker olan Martin Tour’u tasvir ediyor. Mesih bir rüyada Martin’e gitti ve ona o adam için yaptıklarını Mesih’in kendisi için de yaptığını söyledi. Bundan sonra Martin kendini Hıristiyanlığa adadı.

İlgili Makaleler: Ieoh Ming Pei kimdir? Ieoh Ming Pei’nin Biyografisi

Martín Ramírez tarafından Toledo’daki San José şapeli için yaptırılan bu tablo, azizin neredeyse her yeri dolduran güçlü beyaz bir ata binmesiyle harika bir etki yaratıyor. Solda çıplak bir dilenci var, vücudu çarpık, kısmen açık yeşil bir bezle örtülü.

El Greco, Aziz Martin ve Dilenci

Toledo’nun görünümü (1598-99 dolaylarında)
El Greco, dini eserler ve portrelerin yanı sıra, bir şaheser olan ve bu tarzdaki çalışmalarının en iyi temsili olan View of Toledo gibi inanılmaz ve ender manzaralar yarattı. Bu parçayı görüntülerken, tablo aşağıdaki yemyeşil arazide uzanan güçlü bir fırtına yaratma yeteneğine sahip, yuvarlanan karanlık ve uğursuz bulutları gösterdiğinden, izleyiciler bir korku duygusu hissedebilirler.

İlgili Makaleler: Giorgio Vasari: Dünyada sanat tarihini yazma fikrinin ressamı ve yaratıcısı!

El Greco’nun hayatta kalan tek manzaralarından biri olarak, envanter kayıtları dışında kökenleri hakkında pek bir şey bilinmiyor ve ne yazık ki bunlardan belirli bir şey çıkarılamıyor. Körleri İyileştiren İsa gibi, bu sanat eseri de The Met’te bulunabilir.

El Greco Ekspresyonizm ve Kübizm'in köklerini oluşturan sanatçı olarak bilinir.
El Greco Ekspresyonizm ve Kübizm’in köklerini oluşturan sanatçı olarak bilinir.

Laoca (yaklaşık 1614-1610)

Bir başka geç dönem eseri olan Laoc lateon, El Greco‘nun mitolojik bir konuyu tasvir eden hayatta kalan tek tablosudur. Ulusal Sanat Galerisi’nin kalıcı koleksiyonunda yer alan bu eser, Truva rahibi Laocoön ve oğullarının, hemşerilerini Truva atı konusunda uyardıktan sonra deniz yılanları tarafından öldürüldüğü dramatik anı anlatıyor. Tanrılar tatmin olmadılar, bu nedenle aileyi düzenlediler.

Toledo’nun arka planına sahip sanat eseri, bir çocuk öldüğünde ve Laocoon ve diğer oğlu sahip oldukları her şeyle yılanlarla savaşırken duygularını gösteriyor.

Bu figürler soluk gri renktedir ve yaşamın vücutlarından yavaş yavaş çekildiğini ima eder. Bu, Ulusal Sanat Galerisi’nde görülebilen güçlü bir parça.

İlgili Makaleler: Caravaggio; Sanat dünyasını şaşırtan tutkulu tablo

Çobanlara Övgü (1612-14)

Çobanlara Övgü, El Grocco’nun 7 Nisan 1614’te öldüğü için genellikle son eseri olarak anılır. Mağara benzeri bir gecede Meryem, bebek İsa’yı, Yusuf ve üç çoban, yani yeni doğmuş bebek tarafından tamamen sadık ve büyülenmiş bir şekilde kucağında tutar. Tepedeki meleklerle birlikte tüm grup güzel, parlak bir parıltıyla yıkanıyor.

1954 yılına kadar tablo, devlet tarafından satın alınmadan önce Toledo’daki Santo Domingo El Aniguo manastırında – El Greco‘nun ülkedeki ilk çalışmasını yaptığı yer olarak uygun bir yer – asılıydı. Sanatseverler bu şaheseri Prado’da görebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir