önerilen içerik
BinaYazılım

+51 Minimal dekorasyonun tarzı nedir ve evimizde nasıl uygulanır?

Minimal dekorasyonun

Türkçede minimalizm ya da minimalizm, yapısında hiçbir karmaşıklığın ve işlevsel olmayan detayların görülmediği sadelik ya da minimalizm sanatı olarak adlandırılır. Minimal dekorasyonun bu tanımıyla, az sayıda mobilya ve beyaz eşya ile sade bir etkiye sahip, çevresinde huzur ve düzenin olduğu bir mekan hayal edebiliriz.

Ancak minimal tarzın sadeliğinin evinizin iç tasarımında kolay

uygulanması anlamına gelmediğini bilmelisiniz ve bu tarz bir dekorasyonu doğru ve temelden uygulayabilmek için ana özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu nedenle bu yazıda minimalist dekorasyonun 6 özelliğini tanıtarak ve 11 adımı öğreterek evinizde doğru bir şekilde uygulamanıza yardımcı olmaya karar verdim.

Minimal dekorasyon nedir ve özellikleri nelerdir?

Minimalizm tarzının kullanımının ilk olarak 1920’lerde ev mimarisinde başladığını ve kısa bir süre sonra evlerin iç dekorasyonuna da yansıdığını bilmek fena değil.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.İlgili Makaleler: bohem tarz nedir? Bohem tarzı iç dekorasyon stilini tanımak

Aslında bu tarzın öncüleri “az olan çoktur” yaklaşımıyla mobilya ve dekorasyonların yalın biçimini ve görünümünü, evin düzenlenmesinde gerekliliğini ve etkinliğini vurgulayarak, sade ve dinlendirici bir alan yaratmış ve dağınıklığın olmadığı düzenli bir ortam… Birçok kişinin fark ettiği bir dökülme oluşturuyorlardı.

Aşağıda bu popüler iç dekorasyon stilini daha iyi tanımanız için önemli özelliklerini tanıtacağım:

1. Minimal dekorasyon tarzının temel özelliği olan mobilya ve ev aletlerinin gerekliliği ve verimliliği

Japon dekorasyonunda olduğu gibi sadece dekoratif ve lüks olan mobilya ve dekorasyonların bu tarzda yeri olmadığını bilmeli ve sadece ihtiyaç ve işlevselliklerine göre seçmelisiniz.Not: Yukarıdaki özelliğin açıklamasına göre boşluklar, aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz minimal dekorasyonda ana unsurlardan biridir.

2. Basit geometrik şekillerin ve pürüzsüz ve düz çizgilerin bolca kullanılması

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi iç dekorasyonda minimal tarzın diğer önemli özelliklerinden biri de kare ve dikdörtgen gibi basit geometrik şekiller ile düz ve düz çizgilerin mobilya ve ev aletleri tasarımında bolca kullanılmasıdır.

İlgili Makaleler: rönesans dönemi sanatçıları | Mükemmelliğe ulaşan 16 ünlü Rönesans sanatçısı

Not: Bu tarz dekorasyonlarda eğri çizgileri de kullanabileceğinizi söylemeye gerek yok ancak bu çizgilerin çok fazla açısı ve kıvrımı olmamalıdır.

3. Minimal tarzda iç tasarımın baskın ve ara rengi olarak nötr renklerin seçilmesi

Ayrıca beyaz, krem, gri, bej gibi nötr renklerin baskın ve ara renk olarak seçilmesi de iç mekan tasarımında minimal stilin bir diğer önemli özelliği olarak değerlendiriliyor.

4. İç mekana bol güneş ışığı almanın yüksek önemi

Minimal evlerde güneş ışığının bol olması gerektiğini unutmayın ve bunun için iç mimarlar büyük pencereler ve ince perdeler kullanırlar.5. Çekicilik yaratmak için doğal malzemelerin dokusunu kullanmak

Ahşap, taş, metal ve kumaş gibi doğal unsurların dokusunun kullanılması bu stile güzel ve çekici bir etki vermek için oldukça faydalıdır.

İlgili Makaleler: iskandinav mutfak sahip olmanın 5 yolu6. Minimal iç tasarımda pürüzsüz ve düz yüzeylerin bol kullanımı

Minimal iç tasarımda size tanıtabileceğim son önemli özellik, pürüzsüz ve düz yüzeylerin bolca kullanılmasıdır. Bu özelliğine göre mutfak dolaplarında, ankastre tavan ışıklıklarında ve raylı klozetlerde ankastre kulp kullanılması daha doğru olur.

Evimizde minimal dekorasyonu hayata geçirmek için hangi adımları izlemeliyiz?

1. Evinizde sadece gerekli mobilya ve ekipmanları düzenleyin!

Evinize herhangi bir mobilya ve ekipman yerleştirmeden önce kendinize bu ekipmana her zaman ihtiyacınız olup olmayacağını sorun. Yoksa bu cihaz sadece özel günlerde mi işinize yarar?

Yukarıdaki soruları cevapladıktan sonra, iç mekanda sadece en çok kullanılan ve önemli eşyaları istediğiniz gibi düzenleyin ve gerisini dolaplarda, raflarda ve dolaplarda gözden uzak bırakın.

2. Dolap ve dolaplarınızın maksimum alanını iyi değerlendirin!

Bir önceki adımı uygulayarak, az kullanılmış ve gereksiz eşyalara yer vermeniz gereken evinizin minimal dekorasyonunda dolaplar ve klozetler önemli unsurlardan biri haline gelecektir. Ancak bunları düzgün bir şekilde düzenlemek ve maksimum alanlarını kullanmak için aşağıdaki içerikte ayrı ayrı tanıttığım ipuçlarına ve püf noktalarına ihtiyacınız var:

  • Dolaptaki bulaşıkları düzenlemek için atmanız gereken 5 temel adım!
  • Dolapları düzenlemek için ipuçları ve püf noktaları öğretin!

Not: Minimal tarzın özellikleri bölümünde bahsettiğim gibi bu tarz dekorasyonda mutfak dolaplarının modern ve gömme kulplu olması, üstte olan duvara monte raylı dolapların kullanılması daha doğru olacaktır. duvarla aynı seviyede.İlgili Makaleler: iskandinav tarzı mobilya | İskandinav tarzında iç dekorasyon tasarımı

3. Kaliteli mobilya alın!

Minimal iç tasarımda yer alan az sayıdaki aparatın bu tip bir dekorasyona değersiz ve önemsiz bir etki verebileceğini unutmayın. Bu nedenle böyle bir etkiyi ortadan kaldırmak için kaliteli mobilyalar kullanmalısınız.

4. Tavanı ve duvarları parlak nötr renklere boyayın!

Evinizin minimalist alanını daha neşeli ve aydınlık göstermek için duvar ve tavanı aşağıdaki fotoğraftaki gibi açık nötr renklere boyamanızı öneririm.

Not: Evinizin ortamı ışığı yansıtıyorsa, duvarların tebeşir beyazı gibi soğuk bir renge, az ışık giriyorsa sıcak tonlu bir renge sahip olması daha iyidir. süt beyazı gibi.

5. Sade bir tasarıma ve düşük yüksekliğe sahip kanepeler satın alın!

Bir önceki bölümde tanıttığım bu tarzın aşağıdaki örnekler gibi özelliklerine göre, basit şekiller ve düz ve düz çizgilerle tasarlanmış nötr renkli ve alçak kanepeler almalısınız.

6. turkey halılarını minimal tarzda kullanmayı unutun!

Daha önce de belirttiğim gibi çok sayıda açısı ve kıvrımı olan karmaşık çizgiler minimal stile uygun değil. Bu nedenle bu dekorasyon türünde turkey halıları kullanılmamalı ve bunun yerine aşağıdaki fotoğraftaki gibi desensiz veya basit geometrik desenli nötr renkte bir halı serilmelidir.

İlgili Makaleler: iskandinav yatak odası + Fotoğraflar, özellikler ve düzen ilkeleri

7. Jaluzi veya ince ipek perdeler kullanın!

Perdenin güneş ışığının içeriye girmesini engellememesi için bu dekorasyon türünde sade ve ince ipek perdeler veya kepenk perdeler kullanın.

8. Minimum dekorasyon için ortam ışığı sağlamak üzere yerleşik tavan ışıklarını kullanın!

Bu tarz düz ve pürüzsüz yüzeylerin kullanımını vurguladığından, ortam ışığı sağlamak için avizeler yerine ankastre tavan lambaları kullanmak daha iyidir.

İpucu: Aşağıdaki örnekte olduğu gibi herhangi bir nedenle tavan lambası kullanamıyorsanız tasarımında düz çizgiler olan bir avize alın.

Not: Minimal tarzdaki abajurlar, basit geometrik şekillerden ve düz ve düz çizgilerden daha iyidir.

9. Minimalist evler için ahşap veya seramik zeminler kullanın!

Minimal evlerde nötr renklerin soğuk ve ruhsuz atmosferini ortadan kaldırmak için, dokularının ortama çekicilik ve güzellik katması için evinizde ahşap veya seramik döşeme olması gerektiğini unutmayın.

İpucu: Bu güzel unsurların dokusu halıların altında gizlenmesin diye küçük halılar alın.

10. Sınırlı tasarımlar ve basit kalıplar kullanın!

Minimal dekorasyonda çekicilik yaratmanın bir diğer yolu da tasarım ve desenleri içinde kullanmaktır. Ancak bu güzel unsurların sadece küçük bir alanı kaplaması ve basit geometrik şekillerde olması gerektiğini bilmelisiniz.

İpucu: Basit desenler kullanmak için, aşağıdaki örneklerde olduğu gibi minderler ve birkaç küçük tahta kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler: minimalist yatak odası | Sade ve minimalist bir yatak odasına sahip olmak için fikir

11. Minimal dekorasyon zevkinizi ve ilginizi unutmayın!

Minimalist ilkelerin, en sevdiğiniz dekorasyonların içinde kullanılmasına karşı olmadığını bilmelisiniz! Ancak aşırıya kaçmamalı ve ev tasarımınız için çok ilgilendiğiniz bir veya iki öğeyi seçmelisiniz.

Not: Tabii ki bu tarzın sadece nötr renklerle sınırlı olmadığını ve beğendiğiniz dekorasyonlar sayesinde birçok güzel ve çekici rengi dekorasyona ekleyebileceğinizi söylemeye gerek yok.

Not: Minimal tarzın özgünlüğünü korumak için bu renklerin kırmızı, mavi ve sarı olması daha iyidir.

son söz

Okuduğunuz gibi, evinizde böyle bir tarz uygulamak, sakin, temiz ve düzenli bir atmosfere sahip sade bir dekorasyon yaratır. Bu nedenle, ev alanınızın sadeliğini ve huzurunu her şeyden daha çok önemsiyorsanız, yukarıdaki ipuçlarını kullanın ve evinizi minimal bir tarzda dekore edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir