önerilen içerik
En iyi mimarlar

Biyografi ve Oscar Niemeyer’in eserlerinin tanıtımı

Oscar Niemeyer

Oscar Niemeyer, 1907’de Brezilya, Rio de Janeiro’da doğdu. 1934’te Niemeyer, Mimarlık mühendislik derecesini Rio de Janeiro Güzel Sanatlar Okulu’ndan aldı. 1945’te Brezilya Komünist Partisi’ne üye oldu.

Tam adı Oscar Ribeiro Almeida Soares olan Niemeyer.
Tam adı Oscar Ribeiro Almeida Soares olan Niemeyer.

Bu partiye üye olmak onun için birçok kez sorun oldu, Avrupa’da yaşamak zorunda kaldı. Oskar Niemeyer, mücadeleci ve kararlı bir insandı ve hayatı boyunca sadık bir komünist olarak kaldı. Küba’nın komünist lideri Fidel Castro’nun yakın arkadaşıydı. Niemeyer, 1940’ların ortalarında büyük İsviçreli tasarımcı ve mimar Le Corbusier’nin öğrencisiydi. 1980’lerin başında memleketine döndü ve Rio de Janeiro şehir merkezinde bir ofiste çalıştı.

5 Aralık 2012 Çarşamba günü Rio de Janeiro’da eşi Vera Lucia, çocukları, torunları ve akrabaları yanında hastanede öldü.

Masasında şu cümlenin yazılı olduğunu belirtmekte fayda var: Dünya değişmeli. Oscar Niemeyer, sosyal ve politik faaliyetlerde mahrum kalanlara yardım etmeye çalıştı. Mimarlığı her zaman çalışkan insanların hizmetine sunmaya, hayatlarına biraz neşe ve mutluluk katmaya çalıştığını söyledi. İsviçreli mimar Le Corbusier ile ortak çalışmalarından biri de Birleşmiş Milletler’in New York’taki kalıcı binasının tasarımıdır ve bu tasarımla dünya çapında üne kavuşmuştur.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Louis Kahn’ın eserlerinin tanıtımı

Niemeyer, uzun yaşamı sayesinde 600’den fazla mimari anıt yaratmayı başardı. Hayatının son günlerine kadar yaratıcı ve yenilikçiydi, bütün eserlerinin üzerinde özel bir damga var. Modern bir İsviçreli mimar olan Le Corbusier’nin öğrencilerinden ve müritlerinden biri olarak kabul edildi.

kariyer başlatmak

Oscar Niemeyer’in ilk projesi 1937’de Rio de Janeiro’da inşa edildi. Beşik binasıydı. Bu mimari, Le Corbusier’nin eserlerinden ve modern mimarinin beş ana faktöründen etkilenen modern mimarinin temel fikirlerini temsil eder:

Oscar Niemeyer, Brezilyalı bir mimar ve New York'taki Birleşmiş Milletler Merkezi'nin tasarımcılarından biridir.
Oscar Niemeyer, Brezilyalı bir mimar ve New York’taki Birleşmiş Milletler Merkezi’nin tasarımcılarından biridir.

Piloti, açık plan, açık görüş, Brezilya’da ilk kez dikey olarak uygulanan cephede uzun pencereler, yeşil çatı ve su tutma ızgaraları içerir. Oscar Niemeyer, güneşliklerin güneş ışığını korumadan yanlış takıldığını görmek için geri döndüğünde inşaat sırasında Brezilya dışındaydı. Proje için ödeme almayan Niemeyer, masrafları kendisine ait olmak üzere güneşliklerin tamirini bu şekilde kabul etti.

İlgili Makaleler: Philip Johnson’ın eserleri Philip Johnson’ın Biyografisi

Bu bina 1938 yılında açılmış ve 2008 yılına kadar aynı işlevde kalmıştır.

Ravolo kasaba konferans salonu

Ravello kasabası, güney İtalya kıyılarından Amalfi Sahili’nin mücevheri olarak kabul edilir. Her yaz bu kasabada ünlü bir müzik festivali düzenlenir ve etkinliklerin çoğu Villa Ruffalo’nun tarihi binasında açık havada yapılırdı.

Hava değişikliklerinden dolayı törenin aksamasını önlemek ve iş toplantılarını kasabaya çekmek için kapalı bir konferans salonu yapmaya karar verdiler ve 2000 yılında projenin mimarı olarak Oscar Niemeyer seçildi. Seçilen site dik bir yokuşa sahiptir ve sahil boyunca çarpıcı bir manzara oluşturan bend veya Dollaripublica’da yer almaktadır. Mekan, arazinin eğimini takip ediyor ve sahne denize doğru teselli ediliyor.

Konferans salonunun çatısı kemerli ve betonarmedir. Bina, dairesel bir cam açıklıktan bir taraftan giren seyirciler için düzenli bir geçit oluşturan bir sütun üzerine oturmaktadır.

İlgili Makaleler: BIM nedir ve yapı bilgi modellemesi inşaat sektörüne tam olarak nasıl yardımcı olur?

Bu tasarım, konferans salonundan kuzeydeki tepelere doğru güzel manzaralar sunarken, karşı duvardaki daha küçük bir açıklık, plajın güzel bir manzarasını sunmaktadır. Niemeyer’i eleştirenlerden bazıları, mimari çalışmalarının siyasi inançlarıyla hiçbir ilgisi olmadığını, çünkü binanın işlevinden ve rolünden çok binaların biçimine ve güzelliğine önem verdiği için onu eleştirdi.

MAC olarak da bilinen Nitroi'deki Oscar Niemeyer Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır.
MAC olarak da bilinen Nitroi’deki Oscar Niemeyer Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır.

Ancak yenilikçi ve taze formlarla, insanların monoton hayatında bir miktar mutluluk ve heyecan yaratmanın mümkün olduğuna inanıyordu. Oscar Niemeyer, 1988’de Pritzker Ödülü’nü kazandı. Mimari tarzını şöyle anlatıyor:

Dik açıların övgüsünü ve tapınmasını bilinçli olarak bir kenara bıraktım ve kendimi tüm kalbimle eğrilerin dünyasına kaptırdım.

Niemeyer Kültür Merkezi

Oscar Niemeyer İspanya’daki ilk projesi olan “Centro Niemeyer”i Aviles’te açtı. Bu kültürel projenin amacı, sanatsal içerik üretiminde uluslararası bir referans olarak hizmet etmektir.

İlgili Makaleler: dış mimarlık tasarım stili nasıl kullanılır?

Çok disiplinli işlevlere sahip bu merkez, 1000 kişilik toplantı salonu, müze, sinema, konferans ve toplantı salonlarına ev sahipliği yapan birkaç pavyon içermektedir. Görünür bir sarmal merdivene sahip şişe açacağı şeklindeki yapı, nehir ve şehir manzarası sunan bir seyir noktası sağlar.

Üç katlı kubbe, birçok medyanın sanat eserlerinin sergilendiği alanı barındırıyor. Geniş bir halka açık plaza, yapının tüm bileşenlerini birbirine bağlar ve yıl boyunca bir dizi eğlence ve kültür etkinliğine ev sahipliği yapar.

Carnegie Hall ve Rollo Atrium dahil olmak üzere dünya çapında bir dizi kültürel alan yaratan Niemeyer, bu merkezi Avrupa’daki en önemli eseri olarak adlandırdı.

Alvar Eda Sarayı

Alvorada Sarayı veya Şafak Sarayı, Brezilya Devlet Başkanı’nın resmi konutudur. Bu saray 30 Haziran 1958’de açılmıştır. Bu binanın adı Brezilya’nın eski cumhurbaşkanı Jocelino Kubitschek’in konuşmasından alınmıştır.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Yeni başkentte yapılan ilk yapılardan biri olan Alvorada, Paranova Gölü’nün kıyısındaki bir yarımada üzerinde yer alıyor. Geçmişteki büyük mimari eserlerin çoğunu karakterize eden sadelik ve modernlik ilkeleri, Niemeyer’in tasarımına rehberlik ediyor. İzleyici, zemine nazikçe dayanan ve ince dış sütunlarla desteklenen cam bir kutuya bakıyormuş gibi ince bir duyguya kapılır.

Brezilya'nın en popüler mimarı olarak bilinen Oscar Niemeyer, 1907 yılında Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde doğdu.
Brezilya’nın en popüler mimarı olarak bilinen Oscar Niemeyer, 1907 yılında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde doğdu.

Brezilya Ulusal Kongresi

1960’lardan bu yana, Brezilya Ulusal Kongresi Brasilia’da kendine yer bulmuştur ve şehrin hükümet binalarının çoğu gibi, modern Brezilya mimari tarzı izlenerek Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır. Sol yarım küre Senato’nun koltuğu ve sağ yarım küre Temsilciler Meclisi’nin koltuğudur. Bunların dışında iki adet dikey ofis kulesi de bulunuyor.

İlgili Makaleler: family ne demek? + my family ne demek?

Kongre, görünen hacminden daha fazla işlevsel derinliğe sahiptir ve çevredeki binaları birbirine bağlar. Bina, Brasilia’nın ana caddesinin ortasında yer almaktadır.Önemli hükümet binalarının ve anıtların çoğu bu cadde üzerinde yer almaktadır.

Önünde gösterilerin yapıldığı geniş bir çim alan var. Binanın arkasında, Başkanlık makamının (Palacio do Planalto) ve Yüksek Mahkemenin (Supremo Tribunal Federal) bulunduğu Praca dos Tres Poderes bulunmaktadır.

Brezilya Katedrali

Brasilia Katedrali, 1958 yılında Brezilya’nın yeni başkentinde Oscar Niemeyer tarafından tasarlandı. Bu kilisenin sütunları, gökyüzüne doğru uzanan iki eli temsil edecek şekilde tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler: Bina çizimi | Bina tasarım planları türleri

Bu kilise 90 ton ağırlığında 16 beton sütundan yapılmıştır. Kilisenin dışı dairesel bir tasarıma ve nervürlü bir yapıya benziyor. Bu binanın tasarımı Liverpool Metropolitan Katedrali’nden esinlenmiştir.

Bu tip tasarım, bina içindeki ışığın kolayca sağlanmasını sağlar. 31 Mayıs 1970 tarihinde kilisenin inşaatı tamamlanmıştır.

Saydam bir nesne ile yalnızca ışık geçiren bir nesne arasında farklı şeffaflık dereceleri vardır. Oscar Niemeyer tarafından yaptırılan Brasilia Katedrali’nde, ışık ileten kısımlar çift katmanlı camdan yapılmıştır ve kilisenin içinde hoş bir ışık ve sıcak ortam yaratmaya yetecek kadar ışığın girmesine izin verir.

Kilisenin tabanı yerin yaklaşık 4 metre altındadır ve bu nedenle kilisenin etrafını görmek mümkün değildir. Ancak pürüzlü ve cilasız bir yüzeye sahip olan pencerelerin camlarından, kiliseden nispeten uzak olan gökdelenlerin yaklaşık şekli tanınabilir.

MAC olarak da bilinen Nitroi'deki Oscar Niemeyer Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır.
MAC olarak da bilinen Nitroi’deki Oscar Niemeyer Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır.

Nitrovi Çağdaş Sanat Müzesi

Turistler arasında MAC adıyla da bilinen Nitroi Çağdaş Sanat Müzesi, 1996 yılında Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış, türünün dünyadaki en güzel yapılarından biridir.

Bir çiçek şeklinde tasarlanan bu muhteşem müze, Brezilya’nın Rio de Janeiro yakınlarındaki Nitroi metropolünde bulunan Guanabara Körfezi’nin yukarısındaki bir uçurumun üzerinde yer almaktadır. Bu müzenin ziyaretçileri, bu muhteşem binanın tepesinden Nitroi ve Rio de Janeiro şehirlerinin manzarasının keyfini çıkarabilirler.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

Nitroi Çağdaş Sanat Müzesi, 2.500 metrekarelik bir alanı kaplıyor ve dairesel bir havuzun ortasındaki deniz çiçeğini andıran havada asılı bir levha gibi görünüyor. Nitroi Çağdaş Sanat Müzesi binasının çoğu, çok sağlam beyaz betondan yapılmıştır ve dört kata bölünmüştür.

Bu katlar sarmal bir merdivenle birbirine bağlanmıştır. Neredeyse denizin altında kalan müzenin bodrum katında depolar, kafeterya, büyük bir restoran ve 54 kişilik küçük bir konferans salonu bulunuyor.

Birinci katta müzenin bekleme salonu ve idari ofisleri kurulurken, ikinci katta orta büyüklükte beş sergi ve 393 metrekare alana sahip dubleks salon yer alıyor. Müzenin de son katı olan üçüncü kat, içinde 700 metrekarelik sergi alanının beş sanat galerisine ayrıldığı 50 metre çapında dairesel bir kubbe ile örtülmüştür.

İkinci ve üçüncü katlardan dışarıya doğru uzanan iki büyük gezinti yeri, ziyaretçilere körfezin ve Nitro ve Rio de Janeiro şehirlerinin eşsiz manzaralarını sunuyor. Kırmızı kıvrımlı bir patika sahil yolunu müzenin birinci katına ve girişine bağlar ve ikinci kattaki çıkış kapısına kadar uzanır.

İlgili Makaleler: design ne demek? Sanatta tasarım türleri

Müzenin rekreasyon alanları, iç balkonlar, yüzme havuzu, kaldırım, çitler ve hatta bina lambaları gibi tüm yapı ve eşyalarında daire ve eğri hakim şekildir. MAC Müzesi’nin iç kısmında, dünyanın en önde gelen sanatçılarının 1.200’den fazla muhteşem sanat eseri saklanmaktadır.

Ödüller ve onurlar:

  • 1988’de Gordon Banshaft ile Pritzker Mimarlık Ödülü (ortaklaşa)
  • 1963’te Lenin Ödülü
  • 1964’te Benito Juarez Ödülü
  • 1965’te Juliet Currie Ödülü
  • 1998’de İngiliz Mimarlık Enstitüsü Kraliyet Altın Madalyası
  • İspanya Veliaht Prensi Principe Asturias 1989 Sanat Ödülü
  • Premium İmparatorluk Ödülü 2004

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir