önerilen içerik
Yazılım

family ne demek? + my family ne demek?

family ne demek?

Revit’teki family için basit tanım, bir model oluşturmak için kullanılan, örneğin duvarlar, pencereler, merdivenler, kapılar, banyolar, demirbaşlar, duşlar vb. ve ilgili bir grafik gösterim. Genel olarak, her family birden çok türü vardır, örneğin farklı boyutlar, malzemeler ve daha fazlası. Belirli bir family öğesinde yapılan değişiklikler, tüm projeler boyunca parametrik olarak güncellenir. Bir örnek üzerinden anlamak için bir pencere düşünün. Pencerenin yüksekliği değiştirilirse, bir projedeki aynı tipteki tüm pencereler otomatik olarak güncellenir. Revit’te yerleşik birçok family öğesi vardır.

Yeni bir family eklenmesi gerekiyorsa, bu da yapılabilir. RFA dosyaları olarak da bilinen family dosyaları, Revit Family Manager kullanılarak yüklenebilir. Dışa aktarılan öğelerin parametreleri, familit dbManager for Revit gibi harici bir veritabanına eklenebilir. Bu dışa aktarılan öğeler, Revit projesine bağlanabilir.

family
family

Oracle, MySql, MsSql, SQL Express, Access ve XML gibi çeşitli veritabanı motorları dbManager tarafından desteklenebilir. Veritabanında değiştirilen parametrik değerler, Revit projesinin odalar, katlar, çatılar, duvarlar ve diğer family gibi öğelerinde güncellenir. dbManager’ın yararlı işlevleri arasında arama, gruplama, sıralama, yakınlaştırma, dışa aktarma, içe aktarma, hesaplama ve seçme yer alır. Revit için dbManager’ı kullanmak, tesis yönetimi, kaynak yönetimi, istatistiksel analizler ve raporlar oluşturmak için ideal bir araçtır.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

AEC Endüstrisi için Revit family Modellemesi Ne Kadar Önemli?

Bilgi bir araçtır ve tüm araçlar gibi etkisi kullanıcının elindedir’. Benzer şekilde, Revit tabanlı parametrik BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) araçları, son zamanlarda kalifiye profesyonellerin elinde AEC (Building Information Modelling) endüstrisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Özellikle Revit family, bileşen çeşitleri, bu bileşenlerin manipüle edilebilme kolaylığı, doğru verileri önbelleğe almaları ve bunun sonucunda elde edilen zaman ve maliyet tasarrufları ile bu endüstrinin ilerlemesine yön vermiştir. Özünde, AEC tasarımının yapı taşlarıdır. Revit family, içerik oluşturma veya bileşen modelleme veya Revit family oluşturma olarak da bilinir.

İlgili Makaleler: Çizim için minimum AutoCAD sistem gereksinimleri

family Düzenleyici aracı, bir projenin özel gereksinimleri varsa, mevcut öğeleri değiştirmek ve yenilerini oluşturmak için kullanılır. family tarafından oluşturulan elemanlara örnek olarak yapısal elemanlar, duvarlar, çatılar, pencereler, kapılar, demirbaşlar, etiketler ve detay bileşenleri verilebilir.

family revit
family revit

Revit’te önceden tanımlanmış veya yerleşik family kullanılması veya yeni family oluşturulması, bina modellerine hem standart hem de özelleştirilmiş öğelerin eklenmesini sağlar. family benzer elemanların kontrolünü kolaylaştırdığından, tasarım değişiklikleri kolayca yapılabilir.

Revit 3D modelleme, geniş bir şekilde şu şekilde sınıflandırılabilen family içerir:

 • Sistem family: duvarlar, zeminler, tavanlar ve merdivenler gibi temel yapı elemanları oluşturmak için family türleri
 • Yüklenebilir family: harici RFA dosyalarında oluşturulur ve Revit projelerine aktarılır
 • Ek Açıklama family: metin, boyutlar veya etiketler gibi açıklama amacıyla yüklenen family. Ek açıklama family, yalnızca onları yerleştirdiğiniz görünümde görüntülenir.
 • Yerinde Öğeler: Revit profesyonelleri tarafından belirli müşteri ve proje gereksinimleri için boyut, malzeme, boyutlar vb. gibi parametrelerle oluşturulmuş, bir modelde sınırlı kullanım için tasarlanmış özelleştirilmiş öğeler.

İlgili Makaleler: DWG nedir? DWG dosyası veya formatı nedir?

BIMsmith
BIMsmith

Bu family ayrıca şu şekilde bilinen belirli özellikleri vardır:

 • Kategori: Kapıları, giydirme duvarları, mobilyaları, aydınlatma armatürlerini vb. içeren bir Revit family sınıflandırması. family, içerik kitaplıklarında ve Proje Tarayıcısında kategoriye göre gruplandırılır ve ayrılır.
 • Tip – Tipler, family öğesinin varyasyonlarıdır. Bir örnek, ışıklı bir kapı family olabilir. O familya kategorisinin 3 farklı boyda 3 tipi olabilir.
 • Örnek Özelliği: Bu özellik, family öğesinin belirli bir örneği için verileri belirtir. Örneğin, bir kapının örnek özellikleri eşik yüksekliklerini ve çerçeve malzemelerini içerebilir. Örnek özelliklerinde yapılan değişiklikler, yalnızca family bu belirli örneğini etkiler.
 • Tip Özelliği: Bu özellik, aynı family tipinin tüm örnekleri için verileri belirtir. Örneğin, bir kapının tip özellikleri, kalınlığını ve genişliğini içerebilir. Bu tip özelliklerinde veya kalınlık ve genişlikte yapılan değişiklikler, o tipin tüm örneklerini etkiler.
family revit
family revit

Revit family çeşitli ve önemli yapı bileşenleri, doğru 3B modellerin oluşturulması için gereklidir. Etkili ve doğru family, BIM modelleme projelerinin başarılı ve zamanında tamamlanmasına katkıda bulunur.

İlgili Makaleler: design ne demek? Sanatta tasarım türleri

Revit family modellemesi, AEC projelerinde hassas tasarıma 4 önemli fayda sağlar. Bunlar:

 • Artırılmış doğruluk: Revit’teki boyutlandırma araçları, bir Revit family çeşitli bileşenlerine kesin ve özel boyutlar atar. Bir family öğesi yerleştirildiğinde, Revit otomatik olarak family öğelere boyutlar atar.
 • Esneklik: family Düzenleyici, parametrik veya parametrik olmayan 2B ve 3B family oluşturur. Malzeme ve boyut değişiklikleri ve varyasyonları parametrik family düzenlenir. Tek bir family çeşitli varyasyonlar tip olarak saklanabilir. Parametrik olmayan family şekil ve boyutta değiştirilemeyen benzersiz özellikleri vardır. Hem parametrik hem de parametrik olmayan family, 3B mimari modellemede farklı zamanlarda ve farklı nedenlerle kullanışlıdır.
 • Daha kolay değişiklik: family, ilgili Revit araçlarıyla kolayca değiştirilebilir, böylece tasarımcılar ve mühendisler hassas bir şekilde tasarım ve inşa edebilir.
 • Zamandan ve emekten tasarruf: Revit family, profesyonellerin modifikasyonlara daha az zaman ayırmasını sağlar. family bileşenleri diğer projeler için yeniden kullanılabilir, bu da değerli zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir