önerilen içerik
YazılımBina

Modern mimarinin tarihi ve stilleri Özellikleri kontrol edin

Modern mimari

Modern mimari, dekorasyon yerine işlevi ve basit formu vurgulayan bir bina tarzıdır. Bu tasarım güzelliği, Viktorya dönemi veya Gotik Uyanış gibi daha ayrıntılı ve süslü evlerin bir karışımıdır.

Modern mimari genellikle keskin ve temiz çizgiler içerir.

Etrafınıza bir göz atarsanız, her şeyin mimarlık ilkeleri üzerine inşa edildiğini kısa sürede anlayacaksınız.

Bu nedenle birçok uzman, mimarlığın zamanın başlangıcından beri insanlığın yanında olan bilimlerden biri olduğu görüşündedir.

Tarihsel ve arkeolojik araştırmalara bakıldığında, insanların yapı inşasında her zaman belli bir tarz izlediği ve bu tarzların belirlenmesinde çevresel faktörlerin çok önemli rol oynadığı görülmektedir.

İlgili Makaleler: Postmodernizm Nedir? Tanım ve Kılavuz [Örneklerle]

Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kültürel ve ideolojik faktörler de mimarlık biliminin içine girdi ve bugün bu bilimin serpilmesinin zirvesine tanık oluyoruz.

Akılcılık, bilimin gelişmesi ve felsefenin gelişmesi ve özellikle teknolojinin gelişmesi gibi birçok faktör modernizmin gelişmesine yol açmıştır.
Akılcılık, bilimin gelişmesi ve felsefenin gelişmesi ve özellikle teknolojinin gelişmesi gibi birçok faktör modernizmin gelişmesine yol açmıştır.

Bu nedenle 21. yüzyılda tüm insanlar kendilerine özel ve benzersiz bir alan yaratabilmek için modern mimari tasarımın arayışı içindedirler.

Bu içeriğimizde modern mimarinin ne olduğu ve yeri ne olduğundan ve bu mimari tipin ana üsluplarından bahsetmek istiyoruz.

Bu tür mimarinin ilkelerini de duyuruyoruz.

Modern mimarinin tarihi

20. yüzyılın ortalarından itibaren mimari teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni bir biçim almıştır. Metal ve cam kullanımı, yeni mimarinin ilk işaretleri olarak kabul edilir.

modern mimarinin tanımı

Modern mimarinin doğru bir tanımı olmayabilir. Ancak mimaride duvarın tanımı tamamen farklıdır.

Geçmişte duvar, mesafe ve savunma sembolü anlamına gelirken, günümüzde bu tanım ortadan kalkmıştır. Teknolojiyi içtenlikle kullanan yaklaşımlar bütünüdür.

Bu tip mimaride tasarımlar normalden daha basit ve daha az detaylıdır.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

Modern mimari tasarım konusuna detaylı olarak girmeden önce günümüz modern dünyasındaki mimarlık bilimine bir göz atmakta fayda var.

Modern mimarinin başlangıcını 19. yüzyıldan bilebiliriz. Bu yüzyılda bilim ve teknoloji birleşti ve mimarlar çeşitli yapıların inşasının ötesine bakmaya çalıştı.

Bu seçkin İsviçreli mimar, geride bıraktığı villa ve evlerde birçok yıkımla modern mimaride büyük bir devrime neden oldu.
Bu seçkin İsviçreli mimar, geride bıraktığı villa ve evlerde birçok yıkımla modern mimaride büyük bir devrime neden oldu.

Aslında, farklı yapılar inşa ederek kültürel ve dini inançlarını da gösterebileceklerine ve binaları ve yapıları inançlarını iletmek için sembol veya sembol olarak kullanabileceklerine inanmaya başlamışlardı.

Modern mimarinin ilkeleri

Mimaride malzemelerin kullanım şekli çok önemlidir. Malzemeler değişmeden ve başka özel süslemeler olmadan kullanılmalıdır ve bu tip mimaride kalıplama genellikle metal, beton ve camdan yapılır.

Yeni ve modern mimarinin ilkelerinden biri de yapılan yapının, yapılan işleve uygun olmasıdır.

Aynı zamanda sade olması nedeniyle düzenli ve asimetrik silindirik şekillerden oluşmakta ve daha az detay kullanılmaktadır.

Modern mimari stiller

Modern başlı başına iki önemli alt dalı olan mimarinin ana tarzı olarak adlandırılır. Biri geç mimari, diğeri ise yüce mimari.

Geç modern mimari

Tasarımcı veya mimarın fikirlerini olabildiğince geliştirebildiği, fikir ve düşüncelerini geliştirebildiği bir mimarlık türüdür.

Bu mimari tipinde kavisli formlar çok kullanılır ve kullanılan beton hacmi de fazladır. Örneğin Sidney Opera Binası ve Işık Kilisesi bu tür mimarinin bir parçasıdır.

İlgili Makaleler: Rönesans ve bu mimari tarzın örnekleri

Mükemmel modern mimari

Mies ve Le Corbusier bu tarzın öncülerindendi ve bu önde gelen modern mimarların eserlerindeki sadeliği görmek mümkün.

Metal ve cam kullanımı, örnekleri Chicago binaları ve Paris'teki Eyfel Kulesi gibi modern mimarinin ilk işaretleridir.
Metal ve cam kullanımı, örnekleri Chicago binaları ve Paris’teki Eyfel Kulesi gibi modern mimarinin ilk işaretleridir.

Bu mimariler, minimal çalışmalara büyük ölçüde benzer.

Bu mimari türünde modern teknoloji kullanılır ve endüstriyel düşünce bunda rol oynar.

Mies Vander Rohe tarafından tasarlanan Almanya, Berlin’deki modern sanat sergisi gibi.

Dünyanın modern binaları nelerdir?

şelale evi; Frank Lloyd Wright ve Mil Ron tarafından tasarlanmıştır. Bu ev doğa ve şelale içinde tasarlanmıştır.

cam ev; Philip Johnson tarafından tasarlanmıştır. Eve güzel ve farklı efektler kazandıran minimal bir tasarım.

Savoy Villa; Lacourbezier tarafından tasarlanmıştır. Açık mekânı, betonarme kolonları, çatısında bahçesi, yatay pencereleri vardır.

Guggenheim müzesi; Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarım doğadan ilham almıştır.

İlgili Makaleler: Doğu Roma mimari tarzı | Bizans dönemi mimarisi ve üslup özellikleri

Barselona sergisi; Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmıştır. . Bu bina, farklı kültürleri ve uluslararası gösterileri tanıtmak için tasarlanmıştır.

New Haven’daki David E. Ingalls Kayak Evi; Ero Saarinen tarafından tasarlanmıştır. En modern yapılardan biridir.

Modern ev tasarımı

Modern bir ev tasarımı peşinde koşmak için tasarımın temel ilkelerini bilmeli ve aynı zamanda modern mimari planlar yapabilmeli ve evinizin iç dekorasyonunda modern cihazları kullanabilmelisiniz.

Modern mimaride ışığın etkisi nedir?

Işığın, ışığı, parlaklığı ve ısıyı basit cam vasıtasıyla binaya getirmesi ve mekanı sıcak tutması nedeniyle günümüz mimarisinde özel bir yeri vardır. Geleneksel ve modern mimaride doğal ışık, cam yüzeyinden ve duvarlardan doğrudan ve herhangi bir kırılma veya renk değişikliği olmaksızın geçerek binaya girer. Aydınlatma aynı zamanda evlerin mekanlarının ayrılmasına ve evlerin bir bölgesine özel olarak odaklanılmasına da neden olmuştur.

İlgili Makaleler: Romanesk stili ve özelliklerini tanımak | Orta Çağ’da Romanesk mimarisi

Modern mimari türleri

Artık modern mimarinin tasarımına aşina olduğunuza göre, bu mimarinin hangi tarzları içerdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak, mimarlık biliminin klasik mimari ve modern mimari olmak üzere iki kategoriye ayrıldığını ve yukarıda bahsedildiği gibi modern mimari tasarımın başlangıcının 19. yüzyıldan itibaren kabul edilebileceğini bilmek daha iyidir. Aşağıda sizlere klasik mimari hakkında genel bilgiler verdikten sonra modern mimariyi tanıtmaya çalışacağız.

Modern mimari tasarım genellikle keskin ve temiz hatlar içerir. Etrafınıza bir göz atarsanız, yakında anlayacaksınız.
Modern mimari tasarım genellikle keskin ve temiz hatlar içerir. Etrafınıza bir göz atarsanız, yakında anlayacaksınız.

Şimdi modern mimariyi tasarlamaya başlamak daha iyidir. Pek çok uzman, barok mimari üslubun modern mimari tasarımın temeli olduğu görüşündedir. 19. yüzyıldan sonra insanlar çevrelerine daha fazla dikkat ettiler ve sürekli olarak yapıların mimarisinde fikirlerini uygulamaya çalıştılar. Paris, modern mimarinin en iyi uygulandığı şehirlerden biridir. Aşağıda, sizi modern mimarinin çeşitli tarzlarıyla tanıştırmaya çalışacağız.

İlgili Makaleler: Neoklasik mimari tarzı ve unsurlarını tanımak

Art Deco mimari tarzı

20. yüzyılın özelliklerinden biri nedir diye sorulsa, şüphesiz 20. yüzyılın ihtişamının göz ardı edilemeyecek kadar fazla olduğunu söylersiniz. Bu nedenle modern mimarinin tasarımına bu özellik girmiştir ve bu dönemde oldukça ihtişamlı yapılar görmekteyiz. Örneğin bu dönemde yapıda birçok geometrik motif kullanılmış ve bunların tasarımında krom metal kullanılmıştır. Ancak Art Deco mimari üslubuna sahip yapıların inşası çok pahalı olduğu için bu tarz kısa sürede ortadan kalktı. Modern art decor mimari tasarımı temel alınarak inşa edilen yapılardan bahsetmek istersek, şunları söyleyebiliriz:

  • Chrysler Kulesi (bu kule New York, ABD’de bulunmaktadır)
  • Empire State Kulesi (bu kule New York, ABD’de bulunmaktadır)
Modern sanatı tanımlayan şey, aslında modern bir mimari projede kullanılan malzemelerin nasıl kullanılacağı ve yapım tekniklerinin türü.
Modern sanatı tanımlayan şey, aslında modern bir mimari projede kullanılan malzemelerin nasıl kullanılacağı ve yapım tekniklerinin türü.

Modern mimari tarz

Bu dönemde (20. yüzyıldan 1980’lere kadar), insanlar daha çok binaların işlevine odaklandı ve lüks artık öncelikleri değildi. Pek çok uzman, modern mimarlık tarzının (modern mimarinin tasarımında çok önemli olan) doğası gereği minimalist olduğu ve bunun o dönemin entelektüel hareketinin göstergesi olduğu görüşündedir. Aslında o dönemde hakim olan düşünce, inşaatta birçok unsurun kullanılmasının insanı hayatın diğer amaçlarından uzaklaştırdığı yönündeydi. Sonuç olarak, mimarlar başka şeylere odaklanmaya çalıştılar. Modern mimari tarzın ayırt edici özelliklerinden biri, yapıların tasarımında kübik ve dikdörtgen şekillerin kullanılmasıdır.

İlgili Makaleler: dış mimarlık tasarım stili nasıl kullanılır?

Ayrıca bu yapılarda genellikle özel dekorasyon kullanılmaz. Modern mimari tarzın çok önemli bir diğer özelliği de yapıda büyük pencerelerin kullanılmasıdır. Hatta bu dönemde insanlar, 20. yüzyılda çok önemli olan bir özellik olan dış dünyayı iyi izlemeyi tercih ettiler. Bu dönemde yapılan önemli yapılar arasında şunlar sayılabilir:

  • Birçok kişinin Falling Water olarak bildiği şelale evi (bu ev Pennsylvania, ABD’de inşa edilmiştir)
  • Barbican Center (bu yapı Londra, İngiltere’de bulunmaktadır)
  • Boston Belediye Madeni (bu yapı Amerika’da bulunmaktadır)

Modern mimarinin özellikleri

Erken modern mimarinin önemli özelliklerinden biri de aletlerin tasarımında cam ve doğanın kullanılması, evlerin modern mekanına daha fazla ışığın girmesine neden olmuş ve mekanın da daha büyük ve manzara olarak görülmesi sağlanmıştır. Evlerin sayısı arttırılmış olup, aynı şekilde kullanılan malzemelerden ve aynı şekilde mekanın tamamen doğal hale getirilmesinde kullanılır. Ayrıca bir diğer önemli özellik de evlerin modern mekanları arasındaki bağlantıdır, örneğin duvarlarda cam kullanılması ya da mutfaktaki ada bunun bir başka örneğidir.

Modern mimari, mimarlık tarihinin en iyimser tarzlarından biri olarak anılabilir.
Modern mimari, mimarlık tarihinin en iyimser tarzlarından biri olarak anılabilir.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Yukarıda, modern mimari tasarımındaki stillerden bahsettiğimizde, modern mimariyi az çok tanıdık. Ancak modern mimari tasarımın özelliklerini tanımak istiyorsanız, şunları söylemeliyiz:

Bu mimari tarz, yerel ve yerel özelliklere özel önem verir ve bu, modern mimarinin tasarımında bunların dışlandığı anlamına gelmez. Aslında mimar, yerli ve yerel özellikleri modern dünyanın özellikleriyle birleştirerek özgün bir yapı oluşturmaya çalışır.

Modern tarzda ele alınan özelliklerden biri de zıtlık oluşturan özelliklerin kullanılmasıdır. Örneğin, mimar birbiriyle çelişen farklı geometrik şekiller kullanmaya çalışır veya mimar zıt renkleri bir araya getirerek özel bir yapı oluşturur.

21. yüzyılın en önemli özelliği nedir diye sorulsa ne derdiniz? Cevaplarınız arasında kuşkusuz metafiziğe dikkat çekmek de var. 21. yüzyılın mimarlarının bu metafizik özelliği yapılara aşılamaya çalışmaları, bu yapılara baktığımızda özel bir duygu uyandırmıştır.

İlgili Makaleler: Art nouveau mimari tarzının tanıtılması ve özelliklerinin incelenmesi

Fark ettiğiniz gibi, fikir ve felsefe hareketleri 19. yüzyılda başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir. Bu fikri ve felsefi akımları gösterebilecek şeylerden biri de binalardır. sonuç olarak; Modern mimarlık tasarımı alanında çalışan mimarlar, bu yüzyılın felsefi fikirlerine büyük önem vermekte ve yapılarının tasarımında bunu kullanmaktadır.

Sizin de fark ettiğiniz gibi, modern mimari açıları olmayan eğri çizgilerin kullanımını vurgular. Bunun görsel özelliklerinden biri de mekanın derinleşmesidir.

Ancak bilmelisiniz ki eğri çizgilerin başka özellikleri de vardır. Bu çizgiler insanlara sınırlarla bağlı olmadıkları ve sınırları düşünmeden hareket edebilecekleri hissini verir.

Bu, modern mimarların filozof olarak tanınmasına neden oldu! Etrafınıza bu özelliklere sahip binalar inşa edildiğinde zihninizi boşaltmak zorunda kalıyorsunuz ve 21. yüzyılın tüm zeki insanlarından beklenen de bu!

Modern mimarinin ilkeleri

Yukarıda, modern mimarinin tasarım özelliklerinden bahsederken, size bir şekilde modern mimarinin ilkelerini tanıttık. Ancak burada önemli bir noktaya dikkat etmekte fayda var! Modern mimaride karşılaştığımız en önemli şeylerden biri, modern çağda (19. yüzyıldan itibaren) doruğa ulaşan yaratıcılıktır. Örneğin, klasik dönemde biri eğri çizgilerle yapılar yaratmaktan bahsetse, şüphesiz diğer mimarlar onunla alay ederdi. Çünkü kendilerini mimarlık biliminin ilkeleri dedikleri sınırlarla sınırlamışlardı.

Modern mimaride işlevselcilik, tarihsel kavram ve biçimlerin çıkarıldığı fikirlerle birleştirilir.
Modern mimaride işlevselcilik, tarihsel kavram ve biçimlerin çıkarıldığı fikirlerle birleştirilir.

İlgili Makaleler: Yüksek teknoloji mimari tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey

Ancak 21. yüzyılda bu bağlar insanların ayaklarından kalktı ve mimarlar günümüzün modern dünyasında kısıtlamaların hiçbir anlamı olmadığını anladılar. Öte yandan dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var. 19. yüzyıldan itibaren tüm dünyada meydana gelen büyük devrimlerle birlikte teknoloji hızla ilerlemiş ve bu durum yapıların inşasını da etkilemiştir. Örneğin günümüzde yaygın bir konu haline gelen bina cephelerinin aydınlatılması, geçmişte hiç akla gelmeyen şeylerden biridir. Bu nedenle bilim, sanat, teknoloji ve düşünce özgürlüğü bu yüzyılda bir araya gelerek tüm insanların görünce şaşıracağı binalar yaratmak için bir araya geldi ve 21. yüzyılın zeki insanlarının aradığı da bu.

son söz

Bu yazımızda sizlere modern mimari tasarım hakkında eksiksiz bilgi vermeye çalıştık. Fark ettiğiniz gibi, modern mimarlık sanatı 19. yüzyıldan itibaren şekillendi ve mimarlar, yapılarının inşasında entelektüel ve kültürel devrimleri uygulamaya çalıştılar. Bu dönemde inşa edilen yapılar belirli ilkelere bağlı kalmamakta ve zıt geometrik şekiller veya köşesiz eğri çizgiler kullanmaktadır. Le Corbusier, modern mimari tasarımın ana kurucusudur ve bu mimar tarafından yapılan birçok bina UNESCO tarafından tescillenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir