önerilen içerik
yazılım

Autodesk Mudbox yazılımıyla tanışın

Autodesk Mudbox nedir?

Autodesk Mudbox yazılımı, 3D şekillendirme ve boyama için bir bilgisayar aracıdır. Şu anda Autodesk tarafından geliştirilen Mudbox yazılımı, orijinal olarak Tibor Madjar, David Cardwell ve Weta Digital’in eski bir sanatçısı olan Andrew Camenisch tarafından kurulan Skymatter şirketi tarafından geliştirilmiştir.

Mudbox yazılımı ilk olarak 2005 yılında Peter Jackson tarafından King Kong’un yeniden yapımını yapmak için kullanıldı. Madbox yazılımının birincil kullanımı, yüksek kaliteli dijital şekillendirme, doku boyama ve Normal ve Yer Değiştirme haritaları yapmaktır, ancak aynı zamanda bir tasarım aracı olarak da kullanılır.

Autodesk Madbox yazılımının tarihçesi

Mudbox yazılımı Yeni Zelanda’da Skymatter tarafından geliştirildi ve bu şirketin kurucuları olan David Cardwell, Tibor Madjar ve Andrew Camenisch o dönemde Weta Digital’de Yüzüklerin Efendisi filmi üzerinde çalışıyorlardı.

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

İlk olarak Kink Kong filminde tam bir ürün olarak kullanılan alet kutularını geliştirmek için Madbox yazılımını yarattılar.

Beta sürümü 2006’da yayınlandı ve 1.0 sürümü Şubat 2007’nin ortalarında yayınlandı. 6 Ağustos 2007’de Autodesk, Skymatter’ı satın aldığını duyurdu.

Mudbox, 3D dünyasının en önde gelen yazılımlarından birinin adı ve büyük ve ünlü Autodesk şirketinin bir ürünüdür.
Mudbox, 3D dünyasının en önde gelen yazılımlarından birinin adı ve büyük ve ünlü Autodesk şirketinin bir ürünüdür.

Autodesk Madbox yazılımının özellikleri

Autodesk Mudbox yazılım arayüzü, yer imlerine eklenebilen animasyonlu kameraların oluşturulmasına izin veren bir 3B ortamdır. Bu programda oluşturulan modeller genellikle çeşitli araçlarla değiştirilebilen çokgen bir ağ olarak başlar.

Çözünürlüğü ve şekillendirme için mevcut kenar sayısını artırmak için bir model bölünebilir.

3B katmanlar, kullanıcının farklı ayrıntıları depolamasına ve Çarpan kaydırıcıları ve katman maskeleri kullanarak bunları birleştirmesine olanak tanır.

İlgili Makaleler: Corel Draw nedir? + Corel Draw’un uygulaması ve özellikleri

Katmanları kullanarak, kullanıcı kalıcı değişiklikler yapmadan 3B modelini kesebilir ve kalıplayabilir.

Mudbox yazılımı obj, fbx ve bio dosyalarının yanı sıra kendi formatı olan mud’u içe aktarabilir ve çıkarabilir. Bunun bir örneği, bir 3B modelleme yazılımında (az sayıda kenarlı) basit bir model yapıp, ardından onu şekillendirmek için Mudbox’ta açmamızdır. Model, Catmull-Clark alt bölme algoritması kullanılarak bölünür.

Şekillendirme araç kutusu, ayarlanabilir uçlu farklı fırça setleri içerir.

3B katmanların kullanılması, tasarım görselleştirmesine, tahribatsız şekillendirmeye ve yüksek poligon sayısına olanak tanır.

Mudbox, 3B modeller üzerinde heykel ve boyama yapmak için kullanılan bir 3B yazılımdır.
Mudbox, 3B modeller üzerinde heykel ve boyama yapmak için kullanılan bir 3B yazılımdır.

Katmanlar artımlı olarak birleştirildiğinden, nihai model için sıralarının bir önemi yoktur ve keyfi olarak yapılabilirler.

Hassas maske olarak kullanılmak üzere eğriler oluşturulabilir ve bir Mesh üzerine bırakılabilir.

Tüm standart yeniden şekillendirme ve seçim araçları da burada. Mudbox yazılımının 2009 sürümünde boyama katmanları eklendi.

Mudbox yazılımı obj, fbx ve bio dosyalarının yanı sıra kendi formatı olan mud'u içe aktarabilir ve çıkarabilir.
Mudbox yazılımı obj, fbx ve bio dosyalarının yanı sıra kendi formatı olan mud’u içe aktarabilir ve çıkarabilir.

Tasarım görselleştirme, Madbox yazılımının üretim değerinde önemli bir rol oynar. Temel geometrik şekiller Mudbox içinden yapılabilir ve gövde, nesne ve arazi oluşturma sürecini hızlandırır.

İlgili Makaleler: illüstratör nedir? + Araçların tanıtımı ve Illustrator’ın 8 özel uygulaması

Mudbox yazılımı aynı zamanda pulları ve şablonları da içerir. Şablonlar, Görüntüye Çarpma Haritası gibi gri bir görüntü veya alfa kanalı yerleştirir.

Sanatçı daha sonra, yüzey detayları üzerinde çalışmak için bir yol sağlayarak, görüntü detaylarının bir kısmını veya tamamını fırça darbeleriyle Mesh’e aktarabilir.

Mudbox yazılımının temel mimarisi, daha fazla sayıda kenara sahip modellerde şekillendirme yetenekleri sağlamak için Mudbox 2009 sürümünde değiştirildi.

İlgili Makaleler: Autodesk Inventor yazılımı nedir? Yazılım incelemesi

Muxbox 2009’da, kullanıcıların doğrudan 3B modelleri üzerinde boyama yapabilmeleri için 3B boyama ve tekstüre araçları eklendi. Ayrıca bu sürümde alan derinliği efekti ve Ambient Occlusion ile birlikte model görüntüleme özellikleri eklenmiştir.

Mudbox 2010’da, bir yazılım geliştirme kiti (SDK) aracılığıyla bir uygulama programlama arayüzü (API) tanıtıldı. Ayrıca, FBX formatı aracılığıyla diğer 3d çizim programları (Autodesk Maya, 3D Max vb.) dosya uyumluluğunu iyileştirme yeteneği eklendi.

Mudbox yazılımı, 3D modelleme alanındaki en güçlü yazılımlardan biridir.
Mudbox yazılımı, 3D modelleme alanındaki en güçlü yazılımlardan biridir.

Autodesk Madbox yazılımı kullanıcı ortamı

Madbox yazılımının kullanıcı arayüzü menüler, sekmeli pencereler ve araç kutuları içerir ve bir dereceye kadar özelleştirilebilir. Ayrıca klavye kısayolları da vardır. 3B ortamında gezinme, Autodesk Maya yazılımına benzer.

Platformlar

Madbox yazılımının ilk sürümleri Windows XP (32 bit ve 64 bit), Windows Vista (32 bit ve 64 bit), Windows 7 (32 bit ve 64 bit), Linux 64 bit ve Mac OS üzerinde çalışır. X. Geçerli sürüm (Mudbox 2014) yalnızca 64 bittir ve artık Windows XP’yi desteklememektedir.

İlgili Makaleler: Onshape nedir ve 3D tasarımda kullanımı nedir?

Autodesk Mudbox Yazılım Ödülleri

15 Şubat 2014’te Andrew Camenisch, David Cardwell ve Tibor Madjar, konsept ve tasarımlarından dolayı Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Teknik Başarı Akademisi Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Csaba Kőhegyi ve Imre Major adlı iki Macar Mudbox yazılımını kullandıkları için ödül aldı.

Autodesk Mudbox’ın yayınlanan sürümleri

 • Mudbox sürüm 1.07, Ekim 2007’de yayınlandı.
 • Mudbox 2009 (sürüm 2), Ekim 2008’de yayınlandı.
 • Mudbox 2010 (sürüm 3) Ağustos 2009’da yayınlandı.
 • Mudbox 2011 (sürüm 4) Mart 2010’da yayınlandı.
 • Mudbox 2011 (sürüm 4.5) Eylül 2010’da yayınlandı.
 • Mudbox 2012 (sürüm 5) Nisan 2011’de yayınlandı.
 • Mudbox 2013 (sürüm 6) Nisan 2012’de yayınlandı.
 • Nisan 2013’te Mudbox 2014 (sürüm 7)Yayınlandı.
 • Mudbox 2015 (sürüm 8) Nisan 2014’te yayınlandı.
 • Mudbox 2016 (sürüm 9), Nisan 2015’te yayınlandı.
 • Mudbox 2017 (sürüm 10), Nisan 2016’da piyasaya sürüldü.

Autodesk Mudbox 2018 yazılımının yeni özelliklerini görmek için sitenin bu sayfasına bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir