önerilen içerik
Yazılım

Arnold Yazılımı: Arnold Renderer Nasıl Kullanılır

3B bir sahneyi canlandırmak çok yoğun emek gerektirir ve sahneye bağlı olarak, bilgisayarınızın tüm geometriyi, gölgelendiricileri, aydınlatmayı ve dünyayı oluşturan diğer her şeyi hesaplaması için bir işleme motoruna ihtiyacı vardır. Piyasadaki en iyi render motorlarından biri Arnold’dur.

Arnold nedir ve nasıl çalışır? Öğrenmek için aşağıdaki okumaya devam edin!

Arnold nedir?

Arnold, Solid Angle ve Sony Pictures Imageworks tarafından ortaklaşa geliştirilen, pazar lideri bir ışın izleme 3B oluşturucudur. Yazılım, dünya çapında 300’den fazla stüdyo tarafından kullanılmaktadır ve Sony Imageworks’ün ana oluşturucusudur. Bağımsız bir render olarak çalışır veya Maya, 3ds Max, Houdini, Cinema 4D ve Katana gibi neredeyse tüm 3D yazılım paketleri ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca Maya ve 3DS Max’te yerleşik olarak gelir.

Arnold, Star Wars: The Force Awakens, Arrival, Blade Runner 2049, Alice in Wonderland, Cloudy with a Chance of Meatballs ve çok sayıda Marvel filmi gibi gişe rekorları kıran filmlerde kullanıldı. Film endüstrisinde o kadar yaygın olarak kullanılmaktadır ki, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Bilim ve Mühendislik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Arnold ne için kullanılır?

Arnold, animasyon için fiziksel tabanlı, tarafsız Monte Carlo yol izleme tekniklerini ve film ve TV için VFX’i kullanarak bilgisayar tarafından oluşturulan 3 boyutlu sahneleri işlemek için kullanılır. Sektörde en çok kullanılan render motorlarından biridir.

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

İşleme, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri oluşturmak için standart bir işlemdir. Yazılım, 3D verileri ekranda gösterilebilen olağanüstü ve gerçekçi görüntülere dönüştürür.

Arnold oldukça karmaşık bir yazılım olmasına rağmen, diğer render motorlarından daha kullanıcı dostudur. Kontroller çok basit ve düzenlidir, bu nedenle yeni başlayan biri yazılımı kullanırken çok fazla sorun yaşamaz. Devasa veri kümelerini kolaylıkla işleyebilir, böylece bilgisayarlar işleme sırasında çökmez.

Arnold'un mimarisi, mevcut boru hatlarına kolayca uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
Arnold’un mimarisi, mevcut boru hatlarına kolayca uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Arnold nasıl inşa edildi?

Arnold, 1997 yılında Solid Angle’ın kurucusu Marcos Fajardo tarafından kendi oluşturucusunu oluşturmak için geliştirildi. Aynı yıl SIGGRAPH’a katıldı ve stokastik ışın izlemeden hoşlandı. Başlangıçta Arnold, RenderAPI olarak adlandırıldı, ancak Fajardo, Sony Pictures Imageworks ile bir lisanslama ve ortak geliştirme anlaşması yaptığında, yazılımın adı Arnold olarak değiştirildi.

Solid Angle ve Sony arasındaki anlaşma, Arnold’un farklı tescilli ve ticari sürümleriyle sonuçlandı. Arnold’un ticari sürümü, Softimage, Maya, Katana, Cinema4D ve Houdini gibi çeşitli animasyon yazılım programlarıyla entegre olan bir eklenti türüdür. Ticari sürüm, temel Arnold oluşturucudur.

İlgili Makaleler: Render nedir? mimaride render | Lumion veya Vray

2016’da Solid Angle, Autodesk tarafından satın alındı ve Arnold şimdi 3DS Max ve Maya ile birlikte geliyor. 2017 yılında Fajardo, Arnold oluşturucuyu geliştirdiği için Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Bilim ve Mühendislik Ödülü’ne layık görüldü.

Arnold Nasıl Çalışır?

Arnold, bir C programlama dili standardı olan C99’da ve ardından genel amaçlı bir programlama dili olan C++ ile yazılmıştır. Optimum paralellik için mevcut iş parçacıklarını ve SIMD şeritlerini kullanarak yerel olarak x86 CPU’larda çalışır. Arnold tamamen programlanabilir bir API’ye sahiptir ve C++ veya Open Shading Language ile yazılmış gölgelendiricilerle birlikte gelir.

Mart 2019’dan bu yana Arnold, OptiX kullanan Nvidia RTX destekli GPU’ları desteklemektedir. Monte Carlo ışın izleme tekniği, “doğru” nihai sonucu belirlemek için bir 3B sahne boyunca her piksele milyarlarca uzamsal olarak tutarsız ışın göndererek çalışır.

Uzamsal olarak tutarsız ışınlar, çokgenler, saç çizgileri ve hacimler gibi geometrik ilkel öğelerden oluşur. Bu yöntem, bir sahnedeki aydınlatmayı hesaplamak açısından en doğru yöntemdir. İşleyici, çoklu dağınık ve aynasal yansımalar arası seviyeler kullanır, bu nedenle ışık, bir karakteri veya nesneyi dolaylı olarak aydınlatmak için bir duvardan veya diğer nesnelerden yansır.

İlgili Makaleler: Lumion yazılımı nedir ve kullanımı nedir?

Karmaşık sahneler için oluşturucu, belleği optimize ederken trilyonlarca görünür çokgeni işleyen geometri örneklemeyi kullanır. Arnold, OpenImageIO kitaplığına entegre olduğu için çok sayıda yüksek çözünürlüklü doku haritasını işleyebilir.

Arnold’un fiyatı ne kadar?

 • Aylık Tek Kullanıcı Aboneliği: Aylık 45 £ / 50 € / 45 $
 • Yıllık Tek Kullanıcı Aboneliği: Yıllık 350 £ / 395 € / 360 $
 • Yıllık Çok Kullanıcılı Abonelik: Yıllık 605 £ / 685 € / 630 $
 • Yıllık Çok Kullanıcılı Abonelik Paketleri
 • 5’li Paket: Yıllık 2.280 £ / 2.580 € / 2.370 $ (%25 indirim)
 • 25’li Paket: Yıllık 9.060 £ / 10.260 € / 9.420 $ (% 40 indirim)
 • 100’lü Paket: Yıllık 24.325 £ / 27.550 € / 25.290 $ (%60 indirim)

Arnold Core oluşturucuyu satın alırsanız, Arnold for Maya eklentisine ücretsiz sahip olursunuz.

Arnold V-ray’e Karşı

VFX ve animasyon endüstrisinde en yaygın kullanılan oluşturuculardan ikisi Arnold ve Vray’dir; hangisi daha iyi ve bu oluşturucular birbirinden nasıl farklı? Hadi karşılaştıralım!

Vray, Bulgar Chaos Group tarafından geliştirilen önyargılı bir işleme yazılımı uygulamasıdır. Medya, eğlence, film ve video oyunu üretimi, endüstriyel tasarım, ürün tasarımı ve mimaride görselleştirme ve bilgisayar grafikleri için kullanılan hibrit bir eklenti oluşturma motorudur.

İlgili Makaleler: Photoshop nedir? + Bu yazılımın çeşitli uygulamaları

Yazılım, görüntüleri işlemek için yol izleme, foton eşleme, ışınım haritaları ve doğrudan hesaplanan küresel aydınlatma gibi küresel aydınlatma algoritmaları kullanır. Bu bir beygir, bu konuda hızlı ve çok yönlü. Aynı anda CPU’lar ve GPU’lar üzerinde işleyen bir hibrit teknolojiye sahiptir. Şimdi Arnold ve V-ray arasında hızlı bir karşılaştırma:

Arayüz

V-Ray ve Arnold yazılımı arasında, V-Ray daha basit, daha düzenli bir arayüze sahiptir. Araçlar ve özellikler, iyi veya kötü olabilen araç çubuklarından araç çubuklarına erişilebilir. Bununla ilgili iyi olan şey, arayüzün kaotik olmamasıdır. Ancak aradığınız işleme araçlarını bulmak için araç çubuklarının derinliklerinde arama yapmanız gerekir. İşleri basitleştirmek için her zaman kısayollar oluşturabilirsiniz.

Arnold anlaşılır bir şekilde daha gelişmiş, bu nedenle özellikler çok geniş ve bu da ilk başta kafa karıştırıcı olabilir. Ancak arayüzün kendisi basit ve kullanıcı dostudur. Ayrıca, tek bir düğmeyi tıklatarak CPU ve GPU oluşturma arasında geçiş yapabilir ve ayarları değiştirme konusunda asla endişelenmeyebilirsiniz. Bu kadar gelişmiş bir işleme motoru için, Arnold şaşırtıcı bir şekilde yeni başlayanlar için uygundur.

Hız

Render hızı, en iyi render motorunu seçerken dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biridir.

V-ray, önyargı modunda hızlı bir şekilde işler ve çok büyük verileri tek bir ritmi bile kaçırmadan işler. Bir dizi manuel ayar ile birlikte geldiğinden, oluşturma hızı bazı oluşturuculardan daha hızlıdır. Ancak, Arnold da bir o kadar hızlı ve verimli.

Arnold, Maya'da yüksek kaliteli bir işleme motorudur. Maya'da gerçek işleme, her zamankinden çok daha kolay.
Arnold, Maya’da yüksek kaliteli bir işleme motorudur. Maya’da gerçek işleme, her zamankinden çok daha kolay.

İlgili Makaleler: REVİT nedir? 2023 versiyonu çıktı!

Arnold önyargılı işlemeye sahiptir, böylece ayarlarla çok fazla uğraşmadan harika görseller oluşturmaya odaklanabilirsiniz. Hızlıdır, verimlidir ve güvenilirdir. Doğrudan, V-ray işleme hızında Arnold’u gölgede bırakır. Ancak aydınlatma sonuçları açısından Arnold, yol izleme ile rakipsizdir. Yol izleme, en iyi aydınlatma sonuçlarını sağlar ve efektler, işlemeden işlemeye kopyalanır.

Gerçek Zamanlı Oluşturma

Her iki işleme motoru da gerçek zamanlı işleme güncellemeleri sağlar, böylece işlemeyi bitirmek için saatlerce beklemeden son işlemede belirli ışıklandırmanın veya dokunun nasıl etkileşime girdiğini görselleştirebilirsiniz.

2019’da Arnold, GPU oluşturmayı kullanma yeteneğini tanıttı. Yazılım, işlenmiş sahnenizin gerçek zamanlı olarak nasıl göründüğünü gösteren etkileşimli bir önizleme alanına (IPR) sahiptir. Siz sahneyi güncellerken, IPR önizlemeyi neredeyse anında günceller.

V-ray, değiştirilmiş bir sahnede neredeyse gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan V-ray RT adlı bir görüntüleme alanına sahiptir. V-Ray RT ile aydınlatmayı, nesneleri, malzemeleri ayarlayabilir veya kamerayı hareket ettirebilirsiniz ve değişiklikler vitrin içinde görülecektir.

İlgili Makaleler:

Arnold ve V-ray’in performansları da dahil pek çok ortak noktası var. Vray, kullanıcı odaklıdır ve bağımsız sanatçılar ve küçük projeler üzerinde çalışan yeni başlayanlar için en iyisidir. Öğrenmesi kolay ve sonuçlar kesinlikle nefes kesici.

Arnold kullanıcı dostudur ve deneyim basittir. Ancak orta ila büyük VFX projeleri için tasarlandığından, yeni başlayanları bunaltabilecek bir dizi araç ve özellikle birlikte gelir.

İyi haber şu ki, teknik atölyeniz de dahil olmak üzere Arnold’u çevrimiçi olarak öğrenmek için zengin kaynaklar var. Bazı 3B animasyon yazılım programlarına aşina olduğunuz sürece, Arnold’u kısa sürede kavrayacaksınız.

Arnold’u nasıl kullanıyorsunuz?

Artık Arnold yazılımını öğrenmenin neden bu kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, işte Arnold’u nasıl kullanacağınız.

Arnold render kurulumu

Maya’da Arnold Render Kurulumu

Arnold oluşturucu Maya’da değilse, onu bir eklenti olarak eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için Windows > Ayarlar/Tercihler > Eklenti Yöneticisi’ne gidin.

İlgili Makaleler: Rhino yazılımı nedir + uygulama ve özellikler + oluşturulmuş projeler

Single Angle eklentilerini arayın, yüklenen ve otomatik yüklenen kutuları işaretleyin ve ardından kapat düğmesine tıklayın. Arnold, üst menü çubuğunda, StandIn ve Lights seçeneklerinin üzerinde görünmelidir.

İşleme Menüsünden, İşleme Ayarları menüsünü açabilir ve Arnold’u kullanmaya hazırsınız.

sistem gereksinimleri

Arnold GPU, Turing, Volta, Pascal ve Maxwell mimarilerinin NVIDIA GPU’larında çalışır. Destekler:

 • Linux 460.32.03 veya üstü
 • Windows GeForce: 461.09 veya üstü
 • Dörtlü: 461.09 veya üstü

Arnold, macOS’u desteklemiyor.

3DS Max’te Arnold Render Kurulumu

Bu kurulum, 3ds Max 2019 veya sonraki bir sürümü gerektirir. İndirmeler sayfasından MAXtoA yükleyicisini indirin.

Yüklemek için exe dosyasına çift tıklayın. “Windows PC’nizi korur” uyarısı görünürse, “Daha Fazla Bilgi”yi ve ardından “Yine de Çalıştır”ı tıklamanız yeterlidir.

Kurulum tamamlanana kadar varsayılan kurulum seçeneklerini koruyun, ardından “Bitir”.

İlgili Makaleler: CATIA nedir ve ne işe yarar?

3DS Max’i başlatın ve İşleme kurulum penceresini açın. Arnold, mevcut işleme motorlarında listelenmelidir ve kullanıma hazırdır.

Önbelleği Önceden Doldurma

GPU ile ilk işleme için, GPU oluşturucunun kullanılan gölgelendiriciler ve nesneler için biraz zaman alabilecek bir önbellek oluşturması gerekir. Bu genellikle yeni bir Arnold sürümü kurarken, yeni bir NVIDIA sürücüsüne güncellerken veya sistemin donanım yapılandırmasını değiştirirken yapılır. Önbelleği önceden doldurmak yaklaşık 15 dakika kadar sürer.

Marcos Fajardo, Arnold'un ana tasarımcısıdır. Arnold Renderer motorunun çıkış noktası 1997'de başladı.
Marcos Fajardo, Arnold’un ana tasarımcısıdır. Arnold Renderer motorunun çıkış noktası 1997’de başladı.

Gecikmeleri önlemek için herhangi bir işleme yapmadan önce GPU önbelleklerini önceden doldurabilirsiniz. Arnold yazılım eklentileri önceden doldurulmuş GPU Önbellek menü komutlarına sahiptir. CPU ve GPU arasında geçiş yapmak için Arnold eklentilerinde İşleme Ayarları > Sistem bölümüne gidin.

Arnold nasıl öğrenilir

Çevrimiçi Öğreticiler

Arnold onlarca yıldır bu işin içinde, bu yüzden çevrimiçi kontrol edebileceğiniz bir sürü ücretsiz kaynak var. Ancak yeni başlıyorsanız, bu eğitimlerin hiçbiri mantıklı olmayacaktır. Arnold’u öğrenmek için farklı VFX yazılım programlarında temel bir geçmişe sahip olmanız gerekir. Ve Arnold’u kullanma konusunda temel bir fikriniz olsa bile, bu işleme motorunu en üst düzeye çıkarmak için yıllarca pratik yapmanız gerekecek.

Arnold’u öğrenmeye sağlam bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Arnold for Maya teknik atölyemiz gibi bir çevrimiçi kursa kaydolmanızı öneririz. Bu teknik atölye, Arnold’u Maya’da kullanma hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar. Bu kursu alarak, her düğmeyi, kaydırıcıyı ve özelliği nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı öğreneceksiniz.

İlgili Makaleler: illüstratör nedir? + Araçların tanıtımı ve Illustrator’ın 8 özel uygulaması

Bu teknik kurs, on yılı aşkın bir süredir Aydınlatma Sanatçısı olarak çalışan kurucu ortağımız Mike Tanzillo tarafından yürütülmektedir. Işıklandırmanın yanı sıra Kompozisyon Sanatçısı ve Gökyüzü Sanatçısı olarak da kredi aldı. Aydınlatma çalışmaları arasında Ferdinand, Peanuts, The Rio Franchise, Epic, Ice Age: Continental Drift, Scrat’s Continental Crack-up, Ice Age: Dawn of the Dinosaurs ve Spies in Disguise (2019) yer alıyor.

Arnold for Maya teknik kursu aşağıdakileri kapsar:

 • Işın Örnekleme
 • ÖnizlemeIşın Derinliği
 • Çevre
 • Hareket bulanıklığı
 • Hafif İşleme Ayarları
 • Doku İşleme Ayarları
 • Sistem ayarları
 • Genel Ayarlar
 • AOV’ler
 • Arnold Nesne Ayarları
 • genel bakış
 • Teşhis
 • Verileri Dışa Aktarma
 • alt bölümler
 • SSS Set Adı
 • Eğri Ayarları

Arnold for Maya teknik kursumuzun harika yanı, sanatsal ve teknik becerilerinizi geliştirmek için diğer teknik kurslarımızı tamamlamasıdır.

Arnold'un mimarisi, mevcut boru hatlarına kolayca uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
Arnold’un mimarisi, mevcut boru hatlarına kolayca uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Öğrenci Yorumları

“Kaydolma konusunda biraz tereddütlüydüm çünkü çevrimiçi bir dersten paramın karşılığını aldığımdan emin olmak istiyordum. Bu kurslar her kuruşuna ve ardından bazılarına değer! Kariyerime yaptığım yatırım.”

Anthony Ragusa, Kıdemli Aydınlatma Teknik Direktörü, Blue Sky Studios

“Bu kurs kariyerimde çok faydalı oldu çünkü artık işim ile ilgili verdiğim kararlardan artık şüphe duymuyorum.

İlgili Makaleler: Tinkercad nedir ve nasıl kullanabiliriz?

Ayrıca, üniversiteye gidecek param yoktu, bu yüzden sadece unutacağım bazı sıkıcı dersleri yaparak zaman harcamak istemedim. Animasyon Sanatları Akademisi’nden öğrendiklerimi her gün kullanıyorum!”

Anuar Figueroa, Sony Imageworks’te Aydınlatma Teknik Sorumlusu

son söz

Arnold yazılımı, diğer oluşturuculardan aldığınız sonuçların çok üzerinde fotogerçekçi görüntüler üretmekten gurur duyar. Devasa verileri çökmeden işleyebilen kararlı, güçlü bir işleyicidir. Film ve TV endüstrilerinde bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasının nedeni budur.

İşe alım yöneticileri, Arnold renderer gibi endüstri standardı animasyon uygulamalarında bilgili sanatçılara öncelik verir. Bu nedenle Arnold’u sonuna kadar kullanmak için resmi eğitim almakta fayda var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir